PAYLAŞ

Ballıbaba Otu Nedir? Özellikleri, Faydaları, Zararları ve Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Lamium Yunanca gırtlak, boğaz anlamına gelen laimos veya lamos sözcüğü kökenlidir. Bitki bu adı tepesinin görünümü nedeniyle almıştır. Beyaz anlamındaki Album ise çiçeklerinin rengi yüzünden verilmiştir.

Avrupa ve Asya anavatanıdır.

Dioskorides ve Plinius birçok ballıbaba türünü tanıyorlardı. Beyaz ve kırmızı ballıbabayı kullanıyorlardı. Dioskorides’in leukas olarak adlandırdığı ballıbabanın hangi ballıbaba olduğu ise kesin olarak bilinmemektedir. Dioskorides bitkinin birçok hastalığın yanı sıra yabani hayvan ısırıklarına karşı da içilmesini ve lapa olarak kullanılmasını önermiştir. Plinius Mısır’da ballıbabadan birçok ilaç yapıldığını yazmış ve bitkiyi birçok hastalık için önermiştir. Örneğin tohumunu banotu, cıva, lekeli baldıran, mantar zehirlenmelerinde, yılan ısırıklarında, akrep sokmalarında, tuzla ezilmiş kök ve bitkiyi burun kanamalarında tampon olarak önermektedir. Matthiolus da özellikle çıbanların, iltihaplı yaraların tedavisinde ve kanlı basurda kırmızı ballıbabayı önermektedir. Kneipp bitkiyi ısırganla karıştırarak solunum yolu hastalıklarında kullanmıştır. Leclerc’e göre suyu beyaz akıntıyı önlemektedir. Rahim boğazı çevresindeki iltihaplı kan damarlarının tedavisinde başarılı olduğunu da yazmıştır. Madaus, alyuvarları sayısı az, kansız, isteksiz, bitkin genç kızlarda rahim güçlendirici olarak önermiştir. Künzle özellikle yaşlılarda görülen idrar zorluğunda, erken gelen menstrüsasyonda önermiştir.

Ballıbaba Otunun Tıbbi Nitelikleri Nelerdir?

Balgam söktürücü, büzücü, kan dindirici, temizleyici, iltihaplanmayı önleyici, yara iyileştirici.

Ballıbaba Otunun Kullanıldığı Yerler Nelerdir?

Beyaz akıntı, hemoroid, kanama, kansızlık, menstrüasyon, sistit.

Ballıbaba Otunun Botanik Bilgisi

Ülkemizde 30’a yakın türü 1700-2000 m’ye kadar yetişir. Genellikle azotlu, zengin toprakları sever. Lamium Album Kuzeybatı ve Güney Anadolu’da, Lamium Maculatum Türkiye’nin kuzeyinde geniş bir şeritte, Lamium Purpureum ise Kuzey Anadolu’da yetişir. Çoğunlukla yol kenarlarında ve çalılıklarda görülür.

Beyaz ballıbaba çok yıllıktır. Bitkinin çok dallı kökü yere paralel büyür. Dikine çıkan gövde dört köşelidir ve seyrek kıllarla örtülüdür. Boyu 20-40 cm arasında değişir. Isırganı andıran yapraklar saplıdır, uçları sivri ve kenarları kaba dişlidir; yuvarlağımsı veya kalp biçimlidir; üstleri ve altları yumuşak kıllarla örtülüdür. Tepeye doğru saplar kısalır, uçları sivrileşir. 5-8 adet çiçek çember görünümlü olarak nisan, eylül ayları arasında açar.

Kırmızı ballıbabanın çiçekleri kırmızıdır.

Lekeli ballıbabanın çiçeklerinin alt dudakları genellikle açık pembedir ve koyu erguvan rengi lekelidir.

Ballıbaba Otunun Nelerinden Yararlanılır?

Taze ve kuru olarak çiçeklerinden, çiçekli bitkiden, kökü ile çiçekli bitkiden ve yapraklarından yararlanılır.

Ballıbaba Otunun Toplanması ve Saklanması Nasıl Olur?

Tam olarak açan çiçekler çanak yapraksız toplanır, dikkatli bir biçimde gölgede kurutulur. Nemden korunarak hava geçirmeyen kaplarda saklanır, yoksa kısa sürede küflenir. Aynı yöntemle sadece çiçekli bitki veya çiçekli bitki köküyle birlikte kurutulur ve saklanır.

Ballıbaba Otunun Kokusu ve Tadı Nasıldır?

Ballıbaba bitkisi gençken kokusuzdur, ancak sonraları hoş olmayan acımsı ve keskin bir kokusu olur. Çiçekler balımsı kokuludur. Herkesin hoşuna gitmeyen, kendine özgü bir tadı vardır.

Ballıbaba Otunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ballıbaba Otunun Kullanma Biçimleri Nelerdir?

İçten ve dıştan uygulanır.

Ballıbaba Otundan Yararlanma Yöntemleri Nelerdir?

Çay, tentür ve tozundan yararlanılır.

Ballıbaba Otundan Bulunan Bazı Maddeler

Alkaloit, aminoasitler, karbonhidratlar, eterli yağ, saponin, sümüksü madde, tanen, flavol glikozit.

Ballıbaba Otu Hakkında Kısa Açıklamalar

  • Çıbanlar ve iltihaplı yaralara beyaz ballıbaba tozu serpilir.
  • Dinlendirici, güçlendirici olarak, sabahları kahvaltıda ve yatmadan önce 1 çay fincanı ballıbaba çiçek çayı içilerek 15-20 günlük kür yapılması önerilir.
  • Baharda taze sürgünler toplanır, ıspanak gibi pişirilerek yenir.
  • Kansızlığı ve iştahsızlığı önlediği, deriyi güzelleştirdiği, akciğer hastalıklarında olumlu etki yaptığı gerekçesiyle ara sıra çayıyla kür yapılması önerilir.
  • Yaşlılarda sinirleri yatıştırıcı, uyku verici olarak balla tatlandırılmış beyaz ballıbaba çayı verilmesi önerilmektedir.
  • Taze ballıbaba, ısırgan ve ıspanak karıştırılarak baharda çorba veya yemek olarak yenilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here