PAYLAŞ

Bobin arızasından bahsetmeden önce ilk olarak bu parçanın araçlarda ne işe yaradığına bakmakta fayda var. Bobin olarak bahsetmiş olduğumuz bu parça ateşleme bobini olarak karşımıza çıkıyor. Sorun yaşadığında belirli noktalar bakarak rahatlıkla fark edilebilmektedir. Ateşleme bobinin görevi aküden gelen düşük voltaja sahip olan enerjiyi yüksek gerilime çıkartarak buji tarafından kıvılcım çıkarmasına yardımcı olan önemli dönüştürücüdür. Bu sayede araç çalışır aynı zamanda güç üretmeye başlamasına yardımcı oluyor. Kısa ateşleme bobinin ne olduğuna bakacak olursak motorun çalışması için bujilerin ihtiyaç duyduğu yüksek gerilimi sağlamaktadır. Bu basit bir görev olsa da motor için çok hayati bir öneme sahiptir.

Bu parça çok küçüktür ve motorun içerisinde yer almaktadır. Bobin iki farklı sargıdan oluşmaktadır. İki sargının da çok önemli görevleri vardır ve akım durumunun sorun yaşamaması için bu şekilde hazırlanmışlardır. Bobinin içerisinde nem oluşmamasını sağlayan özel bir de yağ bulunmaktadır. Bobini tanıdıktan sonra bu parçanın nasıl çalıştığına bakalım.

Ateşleme bobini nasıl çalışır?

Kontak anahtarını çevirdiğinizde aküde bulunan akım ateşleme bobinin dış yüzeyinde bulunan sargıya ulaşacaktır. Bu sayede oluşan manyetik alan ilk adımının başarılı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Kontak çalıştırılmak için çevrildiğinde oluşan bu manyetik alan belirli bir kurula göre hareket ederek ihtiyaç duyulan yüksek voltajı oluşturacaktır. Oluşacak voltajın derecesinin 18 bin ile 20 bin volt alacağı tahmin ediliyor.

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil içerisinde bulunan her parçanın arızalanacağı gibi bu parçanın da arızalanacağını unutmamak gerekiyor. Bu parçanın arızalandığının belirtisi olarak arabanın normal çalışmasında önemli değişiklikler olacaktır. Bunların başında aracın yakıtında aşırı bir yükselme olacaktır. Araçtan istenilen seviyede performans alınamayacaktır. Egzozda ve hava filtresinde yaşanabilecek geri tepmeler ve ani hızlanmada araçta boğulma belirtilerinin görülmesi bobinde arızanın olduğunun habercisidir.

Bu saydıklarımız ateşleme bobinin de önemli bir sorunun olduğunun en büyük sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi etkilerden herhangi birisinin aracınızda görünmesine hazırlıklı olmalı ve bir sorun yaşadığınızda ise mutlaka ilk olarak bobini kontrol etmelisiniz. Bu çok basit bir işlem olduğu için ustalar yukarıda ki bahsetmiş olduğumuz sorunlardan herhangi bir tanesini gördüğünüzde sizlere bilgi vereceklerdir.

Bu şekilde aracınızı uzun süredir kullanmanız size daha büyük sorunların yaşanmasına neden olacağını unutmamalısınız. Özellikle gerekli şekilde yanmayan yakıtın ulaşacağı katalitik konvektör sistemi büyük bir sorunun da habercisi olacaktır. Bu sitemin tamir edilmesi genellikle tavsiye edilmediği için değiştirilmesi gereken bu parça yüksek bir maliyet ortaya çıkacaktır. O nedenle bu sorun ile karşılaşmamak için belirtmiş olduğumuz belirtilerden herhangi bir tanesi ile karşılaştığınızda yapmanız gereken hemen parçayı değiştirmek veya tamir ettirmek olacaktır. Bunu es geçmemek hem aracın sağlığı hem de sizin cebinizi sağlığı açısından önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here