PAYLAŞ

Düzenli Cinsel Hayatın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Cinsel hayat, evliliğin temel direğidir. Düzenli ve uyumlu cinselliğin olduğu evlilikler mutlu ve huzurlu çiftler demektir.

Cinsel hayatı tatminkar olan kişi kendini daha rahat ve neşeli hisseder. Çevreye ve kendine bakışı iyileşir.

Cinsel hayatın düzenli olması, kişileri doyumlu hissettirmesi yanında sağlık yönünden de birçok fayda sağlar, uzun ve sağlıklı yaşamaya yardımcı olur. Düzenli bir cinsel hayat, vücudun hormon ve enerji dengesine olumlu etkiler yaparak sağlığa sağlık katar.

Düzenli cinselliğin sağlığa yaptığı katkıları maddeler halinde sıralayalım:

 1. Cinsel hayat aynı zamanda fiziki egzersiz demektir. Haftada üç defa sevişen bir kişi yılda 7500 kalori yakmış olmaktadır ki bu da 47 km’lik bir koşuya eşdeğerdir. Fiziksel egzersizin sağlığımıza çok yararlı ve gerekli bir işlem olduğu bilinmektedir.
 2. Cinsel münasebet oksijen kaynağıdır. Cinsel ilişki sırasında solunum sayısının artışı hücrelerdeki oksijen miktarının artmasını, organ ve dokuların en iyi şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 3. Münasebetler birlikte testosteron artışı olur. Aslında her tür fiziksel egzersiz kan testosteron seviyesini arttırır. Testosteron düzeyi yükselince erkeklerde kemik ve kasların güçlendiği düşünülüyor.
 4. Yine sevişme ile kan kolesterol seviyesinde düşüş olur. Cinsel ilişki, total kolesterolü düşürürken iyi kolesterolün kötü kolesterole oranını olumlu etkiler. Kolesterol düştüğünde ise kalp rahatlar, tansiyon düşer. Böylelikle kalp krizi ve felç riski yarı yarıya azalır.
 5. Cinsel ilişkinin ağrı kesici etkisi vardır. Karı kocanın sevişmesi ‘’ eklem ağrılarını, kas ağrılarını ve baş ağrısını ‘’ azaltır. Bu da cinsel uyarılma sırasında salgılanan hormonlara ve orgazm hissini yaşamanın ağrı eşiğini yükseltmesine bağlıdır.
 6. Cinsel birleşme DHEA ( dehidroepiandosteron ) adı verilen hormonu salgılar. Bu hormon, spor yapanlarda doğal olarak salgılanan ve gençlik kaynağı olduğu düşünülen bir maddedir. DHEA orgazmdan önce normalin üç-beş katına kadar yükselir.
 7. Cinsellik prostatı korur. Araştırmacılar erkeklerde prostat bezinin içinde toplanan sıvıların prostat rahatsızlıklarına sebep olabileceğini söylüyor. Düzenli cinsel ilişki, prostatın içinde fazla sıvı birikmesini önler.
 8. Cinselliğin stres giderici etkisi vardır. Cinsel birleşmenin stres seviyesini azaltmada en etkili metodlardan biri olduğu eskiden beri bilinmektedir. Cinsel ilişki sonrasında yaşanan rahatlama psikolojik yönden olduğu kadar dolaşım ( kalp-damar) sistemi için de yararlıdır.
 9. Cinsel hayat, mutlu beraberlik demektir ve evlilikleri korumaktadır. Eşler birbirini duygu yüklü olarak sarıldıklarında kan oksitosin seviyeleri artmaktadır. Oksitosin ise hipofiz bezinden salgılanan ve ‘’ bağlılık hormonu ‘’ olarak adlandırılan maddedir. Oksitosin seviyelerinin yüksek oluşu çiftlerin birbirini özlemesini sağlamaktadır.
 10. Kadınlara özel yarar sağlar. Düzenli cinsel hayat kadında estrojen hormonunu yükselterek kalbi ve vajinayı formda tutar. Kan dolaşımı daha iyi çalışır. Adet görme süreleri daha düzenlidir. Yine adet ağrıları rahatsızlık vermez.
 11. Cinsel ilişki rahatlatır. Bütün gün çalışan, vücuduna kramplar giren ve yorulan kişi ilişkiyle birlikte rahatlar ve gerginlikten kurtulur.
 12. Cinsellik hamlaşmayı önler. İnsan vücudundaki tüm hormonlar yoğun kapasiteyle çalıştığında, sinir uçları bir anlığına sanki uyuşmuş gibi olur. Neredeyse bir morfin gibi etkili olan bu hormonlar, vücudu tam anlamıyla gevşetir. Buna bağlı olarak da insan bir anda tüm adale ağrılarından kurtulmuş olur.
 13. Temiz bir ağız için de cinsellik faydalıdır. İnsanın ağzındaki bezler ne kadar fazla tükürük salgılarsa, dişler de yemeklerin içerdiği asitlerden o kadar korunmuş olur. Sevişirken ise, çok fazla tükürük salgılanır. Bu yüzden dişlere çok iyi gelir.
 14. Sevişme esnasında salgılanan hormonlar, lenf bezlerini çalıştırır ve buna bağlı olarak gelişen iyi kan dolaşımı sayesinde cilt gergin kalır, böylece ciltte kırışıklıklar oluşmaz.
 15. Cinsellik esnasında salgılanan hormonlar, sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını ve besinlerin daha iyi hazmedilmelerini sağlar.
 16. Bağışıklık sistemini geliştirir. Orgazm, enfeksiyonlara karşı koruyucu hücreleri arttırır. Kişi daha az hastalanır, iş yerinde performansı daha yüksek olur.

Cinsel İlişki Kadını Erkeğe Bağlar

Uyumlu ve tatmin edici cinsel ilişki kadını yumuşatır, kalbindeki sevgiyi arttırır ve eşinin kendisine duyduğu bağlılığı hisseder. Kendisinin kocası yanında değerli ve vazgeçilmez olduğunu anlar. Sevmek ve sevilmek arzusu tümüyle tatmin olur. Gerginliklerden kurtulur.

Cinsel İlişki Erkeğe Tutku ve Bağlılık Aşılar

Erkekler için güzel bir ilişki, hayal kırıklıklarından uzaklaşmaya vesile olur. Eşine karşı tutku ve bağlılığını canlandırır. Fetih ve zafer hislerini tatmin eder. Karısının sıcak yakınlığı, erkekliğine güvenmesi onu etkileyip heyecanlandırır. Kadının tatmin olması, erkeğin başarıya ulaştığını ve sevginin kabul edildiğinin cevabıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here