PAYLAŞ

Motor aksamı içerisinde çok sayıda parça bulunmaktadır. Bu parçaların hepsi belirli bir görevi yerine getirmesi amacıyla motorun içerisine yerleştirilmişlerdir. Bunlarından birisi de ısı sensörü olarak da bulunan hararet müşürüdür. Bu parçanın özelliği motorun içerisinde gerçekleşen sıcaklığı kontrol ederek gerekli noktaya bildirmesidir. Sıcaklığı bildireceği ünite’ye kısaca ECU adı verilmektedir. Motor kontrol ünitesi olarak açabileceğimiz bu kısaltmanın görevi gelen sıcaklık verilerine göre motorun ısınmasını ve çalışma durumunu hazırlamasıdır. Eğer bu parça gerekli sıcaklık değerlerini olması gerektiği gibi bu sisteme aktaramazsa motorun çalışmasında ciddi sorunlar oluşabilir. O nedenle dikkat etmekte fayda var. Bu parçanın nasıl arızalandığını ve nasıl anlaşılacağına kısaca bakalım.

Hararet Müşürü Arızası

Bildiğiniz gibi aracın gücünü ateşleme sistemi ortaya çıkarmaktadır. ECU tarafından verilen verilere bakarak ateşleme zaman aralığı belirlenmektedir. Eğer bu veriler doğru şekilde sisteme iletilmezse otomatik olarak araçta tekleme ve gaz yememe gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bunun nedeni motorun ateşlemeyi ne zaman yapacağına doğru karar verememesidir. Araç içerisinde ki ısıya göre kendisini ayarlayan bir diğer parça ise yakıt püskürtme zamanıdır. Motor daha ısınmamışken daha yüksek yakıt püskürtürken motor ısındıkça bu seviye otomatik olarak düşecektir. Ancak bu da motor sıcaklığına göre kendisini ayarladığı için sistem bozulduğu anda aktarılacak yakıt miktarı da dengesini kaybedecektir. Bu gibi detaylara bakarak müşür sorunu fark edilebilir.

Bu sorunların yanı sıra egzoz sisteminde yaşanabilecek arızalardan bu sorundan olabilmektedir. Eğer egzoz kısmında tam olarak yanmamış yakıt olduğunuz fark ederseniz temel nedeni bu parçada yaşanan sorundur. En önemli ve kolay anlaşılabilecek sorun belirtisi ise motor arıza lambasının yanmasıdır. Bu lamba yandığında yapmanız gereken oto servisine giderek aracı bilgisayara bağlattırmak olacaktır. Görevliler gerekli verilere bakarak hangi parçanın bozuk olduğunu anlayarak değiştirme işlemini yapacaklardır. Hararet müşürü çok küçük bir parça olmasına rağmen otomobiller için çok büyük önem arz etmektedir. O nedenle boşlamadan mutlaka kontrol edilmeli ve hemen değiştirilmelidir. Gerekli adımlar doğru zamanda atılmazsa daha ciddi motor sorunlarının yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

Arızanın gerekli şekilde giderilememesi halinde oluşabilecek bazı büyük sorunlar vardır. Bozulacak parçalar arasında enjektörler, bujiler, katalitik konvektör ve ateşleme sistemleri olacaktır. Bu da araç içerisinde ki farklı parçalarında zaman içerisinde bozulmasına neden olabilir. Bunu fark ettiğiniz andan itibaren tamiratı için sanayiye gitmemi ve  sorunu çözmelisiniz. Bu şekilde aracı ne kadar uzun süre kullanırsanız daha ciddi sorunlar ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır. Basit ve küçük bir parça olmasına rağmen çok büyük önem arz eden parçalardan bir tanesidir. O nedenle dikkatli olmanın çok büyük farkı olacaktır. Çünkü bu küçük parçanın değişim maliyeti çok düşük olmakla birlikte değiştirilmesi de çok basit bir şekilde uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here