PAYLAŞ

Mağazadan bir ürünü iade etmek veya değiştirmek istediğiniz zaman talebinizin firma tarafından kabul görmesi için bir gerekçeniz olması gerekir. Mağazadan görerek aldığınız bir ürünü aynı gün içinde bile olsa geri götürüp iade etmek isteseniz, sizi geri çevirme hakkına sahiptirler. Tüketici Hakem Heyeti ne de gitseniz, mahkemeye de gitseniz bu durumdan haksız çıkacaksınız.

Fakat üründe veya teslimatta kusur olması, ürünün zamanında teslim edilmemesi gibi sebepler size bazı haklar sağlar.

İade şartları

Örneğin mobilya mağazasına gittiniz ve bir oturma grubu beğendiniz;

  • Evinize getirip kurdukları mobilya sizin beğendiğinizden farklı ise elinizdeki faturaya ve kataloğa bakınız. Farklı bir ürün geldi ise ürünü gönderip, sizin beğendiğinizi getirtebilirsiniz. Ellerinde yoksa para iadesi isteyebilirsiniz. Bunun aksine sözleşme, fatura, katalog ve ürün uyumlu ise siz bir göz yanılması yaşadıysanız veya mağazada benzer bir ürün gösterip size bu ürünü sözleşme ile sattıysanız –aksini ispatlayamadığınız takdirde- ürünü iade edemezsiniz.
  • Mobilyayı monte ederken yanlışlıkla zarar vermişlerse o ürünü iade edip aynısını göndermelerini isteyebilirsiniz. İkea gibi montajı size ait ürünlerde, sözleşmede montajın size ait olduğu yazılı olduğundan hatalı montajdan iade yapamazsınız.
  • Aldığınız mobilyayı birkaç gün sonra beğenmezseniz, veya düğün iptali, eşyalarla uyumlu olmaması gibi nedenlerle iade etmek isteseniz, firma ürünü geri almamakta haklıdır.
  • Aldığınız mobilya üç beş gün sonra deforme oldu ise bu ayıplı mal sayılabilir. Çünkü üreticilerin ürünlerini belirli bir standart ve kalitede üretme mecburiyeti vardır. Aldığınız ürün 6 aydan önce bu şekilde kırılmış, bozulmuş, deforme olmuş, kumaşının rengi atmış ise konu mahkemeye gittiğinde bu kullanıcı hatası değil üretim hatası kabul edilecektir. Bununla birlikte mobilyaya boya dökülmesi, makas-bıçak kesiği, mum yanığı gibi sorunlarda mahkeme üreticiyi haklı bulabilir.
  • Mobilyada bir üretim hatası gördüğünüz takdirde (bu ispatlanabilir bir şey olmalı) bunu görmezden gelip mobilyayı aylarca kullandıktan sonra firmaya ayıplı mal nedeniyle para iadesi veya değişim talebinde bulunabilirsiniz. Mobilyayı aldıktan ilk 6 ay içinde böyle bir başvuru yaparsanız mahkeme nezdinde siz haklı olursunuz, üretici durumun böyle olmadığını ispatlamak zorundadır. Eğer iade başvurusunu ürün tesliminden 6 ay ile 2 yıl arasında yaparsanız sorunun kullanım hatası kaynaklı olmayıp, üretim kaynaklı olduğunu tüketici ispatlamak zorundadır.

Mağazadan mobilya almak ile telefon, bisiklet, çamaşır makinesi, yatak örtüsü gibi ürünleri almanın hukuksal bir farkı yoktur. Hukuksal farklılıklar imzaladığınız sözleşmeye eklenen bazı maddeler nedeniyle olabilir. Örneğin sözleşmede garanti süresi 2 yıl olmaz da 3 yıl olur. Bununla birlikte satıcı sözleşmeye “haksız şartlar” yani dürüstlüğe aykırı bazı şartlar koymuşsa o şartlar hukuken geçerli sayılmaz.

Genel çerçevede değerlendirme yapıldığında ürünü aldıktan ilk 6 ayda bir bozulma, kırılma, deformasyon olursa tüketicinin iade-değişim hakkı olduğu, 6 ay ile 2 yıl arasında ise ürün 2 yıllık garanti kapsamında olsa dahi satıcı “kullanıcı hatası” kozunu oynayabileceği görülmektedir. Zaman aşımı süresi ise 2 yıldır. Eğer mal ayıplı ise tüketicinin bu süre zarfında başvuru yapması gerekir.

Mağazadan ürün alındığında iade koşulları bu şekildedir. Bazı firmalar müşterilerine daha fazla esneklik tanıyabilmektedir. Bu yüzden ürün ile ilgili sorunlarda önce firma ile iletişime geçmek gerekir.

Mağazan aldığınız ürünü iade etmek için onun “ayıplı” olması gerekirken internetten veya kapınıza gelmiş satıcıdan aldığınız ürünü sebep göstermeksizin sırf beğenmediniz diye iade edebilirsiniz. Fakat iade başvuru süresini geçirmemeniz gerekir.

2 YORUMLAR

  1. 30 gün cayma hakkı vardır.Mağaza iade edilmek istenen ürünü sırgysuz sualsiz almak zorundadır.Niye yanlış bilgi veriyorsunuz???

    • Lütfen güncel mevzuatı okuyunuz. Bir ürünü mağazadan alırsanız, keyfi nedenlerle iade edemezsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here