PAYLAŞ

Birkaç ay öncesine kadar bu sene bir seçim olmayacağı neredeyse kesindi. MHP lideri Bahçeli’nin sürpriz önerisi ve daha şaşırtıcı bir şekilde bu önerinin hükümet tarafından da kabul edilmesiyle kendimizi birden seçim atmosferinde bulduk.

Seçime yaklaşık bir ay kala seçimde ipi kimin göğüsleyeceği, kimlerin geride kalacağı merak konusu. Anket firmaları bir nebze merakımızı giderse de sonucu şimdiden kestirilemeyecek bir seçim olacağı ortada.

Mevcut seçim anketleri durumun bıçak sırtı olduğunu göz önüne serse de Tayyip ERDOĞAN’ın yine diğerlerinden şanslı olduğu anlaşılıyor.

Bu makalemizde neden erken seçime karar verildiğinden başlayarak, Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır mı, kalırsa kim alır, parlamentoda durum ne olur değerlendirmeler yapacağız.

Neden erken seçim kararı alındı ?

Seçimin 2018’e çekilmesi halk ve muhalefet partileri açısından yeni bir olgu olsa da bu kararı verenler için sürpriz değil. Merak AKŞENER’in parti kurup diğer partilerden oy devşirecek olması, Suriye “BELA”sının ekonomik faturasının tedrici olarak çarşı pazara yansıması iktidar partisi için alarm zillerinin çalmasına neden oldu.

Parlamentoya ekstra bir parti girmesi demek milletvekili çoğunluğunun kaybedilmesi demek. Özellikle bu yeni parti tepki oylarını kapma potansiyelini taşıyorsa. Eskiden seçenekler sınırlıydı ve partisine kızan sağ seçmen sola da oy vermiyor, sağda barajı geçecek başka parti olmayınca yine eski partisine veriyordu.

Şimdi AK Parti ve MHP için bir alternatif çıktı ve bu parti barajı geçecek. Seçimlerle ilgili mevzuat nedeniyle YSK’yı alet ederek İYİ Partiyi saf dışı etmek istediler. 6 ay kuralı nedeniyle bu mümkündü ama CHP’nin ödünç milletvekili vermesi bunu bozdu.

Erken seçim kararı yeni alınmış olsa da taşeron düzenlemesi, KOSGEP kredilerinin dağıtılması, çiftçilere bonkör hibeler dağıtılması, Afrin harekatı gibi unsurlar İktidar partisinin erken seçime en az birkaç ay önce karar verdiğini gösteriyor.

MHP’nin seçim konusunun geçmediği bir zamanda “ittifak” kararı alması, Onun da seçimin erkenden yapılacağını bildiği anlamı taşıyor. Bir baskın seçim yapılacaktı, İYİ Parti devre dışı bırakılarak, her iki parti istediğini alacaktı. Ayrıca yapılan bonkörlüklerin acı faturası da henüz piyasaya yansımamış olacaktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır mı ?

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda neticeleneceği ve mevcut Cumhurbaşkanının kazanacağı bazı anket firmaları tarafından basına servis ediliyor. İlk turda Tayyip ERDOĞAN’ın kendi partisinden gelecek oyu en fazla yüzde 45 çıkıyor. Demek ki ilk turda seçilebilmesi için diğer partilerden de en az yüzde 5 oy alması lazım.

Peki ikinci turda seçilir mi ? Neredeyse kesin seçilir. Çünkü iş iki adaydan birine kalınca rakibini ekarte eder. Muharrem İnce’ye sağdan ciddi bir oy çıkmayacaktır.

İkinci tura AKŞENER kalsa da sonuç değişmeyecektir.

“Tayyip ERDOĞAN neden ilk turda seçilemez, MHP ile AK Partinin oyları yüzde elliden fazladır” diye düşünenler olabilir. Cevabı şu, MHP lideri ERDOĞAN’ı desteklese de seçmen liderine yüzde yüz katılmıyor. AKŞENER’e verecekler veya boş atacaklar olacaktır. Yani ERDOĞAN MHP seçmeninden tam oy alamayacaktır.

HDP’de de benzer durum olacak. İlk turda partisi barajın altında kalmasın diye oy atanlar doğal olarak ERDOĞAN’a değil kendi adaylarına verecek.

İkinci turda ise seçenekler ikiye düşecek. Seçenekler ikiye düştüğü için çoğunluğu sağlamak kolay ERDOĞAN için çünkü karşısında AKŞENER,KARAMOLLAOĞLU VE DEMİRTAŞ olmayacak. Tek kişiyle kapışacak. Yüzde 55 civarı oyla cumhurbaşkanı olur.

Parlamentoda durum ne olur ?

2018 seçimlerinin en kritik sorusu budur. Parlamentoda çoğunluk Cumhur ittifakında olursa işler eskisi gibi devam eder. Tam tersine parlamentodaki çoğunluk muhalefete geçerse aradaki farka bakılır. 5-10 milletvekili ise devşirmeyle yola devam edilir. Fark 20-30 milletvekili olursa önceki dönemde oldu gibi hükümet lejyoner transfer eder, bir bakan AKŞENER’den, bir bakan HDP’den olur işler o şekilde yürür.

Bizim tahminimiz parlamentoda çoğunluğun 5-10 milletvekili farkla şimdiki muhalefette olacağı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here