PAYLAŞ

Uydu teknolojisinin yaygınlaşması ve ucuzlamasına bağlı olarak farklı sektörlerde yeni kullanım alanları doğmuştur. Bunlardan birisi araçları uzaktan izlemeye ve yerlerini takip etmeye yarayan araç takip sistemleridir.

Uzun mesafeli taşımacılık şirketleri, araç kiralama şirketleri ve güvenlik firmalarının fazlaca rağbet ettiği araç takip sistemleri ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.

Araç takip sistemi nedir ?

Uzaya gönderilen uydular sayesinde iletişim ve haberleşme eskisine göre oldukça kolay hale gelmiştir. GPS uydularından alınan veriler GSM haberleşmesinden, yön bulmaya kadar pek çok işte kullanılmaktadır.

Araç takip sistemi de GPS uydularından yararlanmaktadır. Sistemin kurulması için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, (tablet veya akıllı telefon ile de olur) ve aracın rotasını bu bilgisayara iletmek için bir yazılım yeterli olmaktadır.

Araç takip sistemi takılan araçların, durakladığı yerler, hızları, hangi rotayı takip ettikleri gibi bilgiler GPS’den alınan verilerin sayısal haritalara işlenmiş haliyle bilgisayara verilir. Bu sayede takip edilen araçların güvenliği takip edildiği gibi doğru güzergahı takip etmedikleri, nerelerde oyalandıkları da öğrenilmiş olur. Anlık olarak aracın nerede olduğunun görülebilmesi hızla karar verme sürecinde şirket personeline yardımcı olur.

Araç takip sistemi nasıl çalışır ?

Takip edilen araca mobil veri cihazı takıldıktan sonra cihazın sensörlerinden alınan sıcaklık, konum gibi verileri GPS sistemi yardımıyla ana bilgisayara aktarılır. Sitemin çalıştırılması, kullanılması basittir.

Elde edilen veriler, veri bankasına kaydedilir. Bu sayede geçmiş verilerden istatistik oluşturulabilir. Anlık izleme de yapılabilir.

Araç takip fiyatı

Araç takip cihazı fiyatları veya komple bu sistemi kullanmanın bedelini öğrenmek için bu işi yapan MOBİLTEK  gibi firmalardan katalog istemek gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here