PAYLAŞ

Televizyon artık internetten de izlenebiliyor. Her gün internetten yayın yapan onlarca web sitesi kuruluyor. Bu tür sitelere ulaşmak için arama motoruna canlı izle yazmanız yeterli. Bu siteler nasıl kuruluyor hiç merak ettiniz mi ?

Öncelikle bunun için bir domain yani alan adı satın almanız gerekiyor. Alan adını , bunu satan firmalardan en az bir yıllığına kiralıyorsunuz. Daha sonra sıra sunucu satın almaya geliyor. İster alan adı aldığınız firmadan isterse de başka bir firmadan hosting hizmeti satın alıyorsunuz.

Web sitesi tasarlamak herkesin harcı değildir. Ama joomla veya wordpress alt yapısını kullanan bir temayı domaine kurarak web sitesinin kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Canlı Yayın İçin Player Seçimi

Youtube videolarını gösterir gibi web sitemizde canlı tv akışını göstermek istiyoruz. Öyleyse bir player’a ihtiyacımız olacak. İnternet üzerinde çok player seçenekleri hali hazırda mevcut. Bunlardan en fazla sevileni ve kullanışlı olanı JWPlayer. WordPress ile uyumludur.

Kanal Stream Kodları ve Protokolleri

Her TV kanalının internette bir yayın kaynağı vardır ve bu kanallar bu kodlar aracılığı ile çalışır. Eğer bu kodları playerımızın source kısmına yerleştirirsek playerımız canlı akışı oynatacaktır. Bu akış kodları belirli protokolleri kullanarak yayın yaparlar.

İşte oldu canlı TV sitesi özetle bu şekilde kurulur. Fakat bu işle ilgili bazı protokollerin ne demek olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Mesela http. Bu Hyper Text Transfer Protocol kelimesinin kısaltılmışıdır. İnternet adreslerinin başında yer alır.

Bir de Rtmp protokolü vardır. Canlı yayın akışı bu protokol ile yapılır. Bu “Real Time Messaging Protocol” kelimesinden gelir. Bunlardan başka Udp “User Datagram Protocol” ve Mms  “Microsoft Media Server Protokol” kavramlarını öğrenmeniz gerekir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here