PAYLAŞ

Çocuklar masal dinlemeyi severler. Masallarda hep iyiler kazanır, kötüler kaybeder. Masallarda çalışanlar kazanır, kötüler cezasını bulur, iyilik yapanlar semeresini alır.

Masalda geçen olay örgüsü ve yaşananlar çocukların hafızalarında yer ederek onların kişilik gelişimlerine etki eder.

Masal okumak alışkanlık haline getirilmelidir

Çocukluk döneminde öğrenilen bilgiler kalıcı oluyor. Masalların pozitif etkisini çocuğa aksettirebilmek için düzenli olarak masal okunmalı ve masal okumayı alışkanlık haline getirmelidir.

Rabbimiz her insana farklı yaşam olanakları sunar. Değişmeyen tek şey hayatın bir bölümünde mutlaka zorluklarla karşılaşılacağıdır. Masallarda imkansız görülen görevlerin başarısı ve kahramanların azmi çocuklara örnek olacaktır.

Her gün değişik bir masalı dinleyen çocukta hayatın zorluklarına karşı umutlar oluşur, sıkıntılara daha dirençli olur.

Teknolojik imkanlar ölçülü kullanılmalı

Günümüzde telefon, tablet ve televizyon gibi elektronik aletler eskinin hikaye ve masal kitaplarının yerini almaya başlamıştır. Ancak ne yazık ki sosyal medyada dönen videolar veya televizyonlarda gösterilen çizgi filmler zaman zaman faydadan ziyade zarara yol açabilmektedir.

Bu nedenle çocuğun eline telefonu vermek veya televizyon başına oturtmak yerine onunla etkileşime geçebileceğiniz ve sizin anlatacağınız masalları okumak gerekir.

Ne tür masallar okunmalı

Gerek bizim kültürümüzün parçası olan Hacivat ve karagözün diyalogları gerekse de Batı dünyasının çok sevdiği La fontaine  masalları ve andersen masalları çocuklara okunabilir.

Hangi kültür olursa olursun, iyilik, doğruluk ve cesaret gibi değerler insanlığın ortak değerleridir. Çocuklarınıza resimli masal kitapları alarak düzenli olarak masal okumanız gelişimlerini olumlu etkileyecektir.

Masal okurken dikkat edilmesi gerekenler

Masal alışkanlığı aşılamak için çocuğun yaşına uygun masalların düzenli aralıklarla okunması gerekir. Çocuğun yaşı ile masalın konsepti uygun olmalıdır.

Masal okurken çocuktan gelecek sorulara hazırlık için masal önceden okunmalıdır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here