PAYLAŞ

Klasik sigaralar bağımlılık yapan nikotin maddesini içerdiği için sigaranın zararlı içeriğinden kurtulmak ve bu zararlı alışkanlıktan uzaklaşmak isteyenler dumanı olmayan, içeriğinde tütün bile olmayan, dolayısıyla yakılması için kibrite, çakmağa gerek olmayan elektronik sigaraların müşteri kitlesi ve ürün modelleri gün geçtikçe artmaktadır.

Elektronik sigaranın çalışma prensibi nedir ?

Elektronik sigara likit nikotin ve pille çalışmaktadır. Pilden alınan enerji ile sıvı nikotin buhara dönüştürülür. Külü yoktur, katran veya karbonmonoksit gibi zararlı maddeler açığa çıkarmaz.

Elektronik sigaranın çalışma şekli likit nikotinin ısıtılarak yavaş yavaş buharlaşması ve kullanıcının bu dumanı çekmesidir. Bazı modellerde elektronik devreyi çalıştırmak için bir buton vardır. Bazılarında ise bu buton yoktur, nefes alınca sistem çalışır.

Elektronik sigara başlıca 3 kısımdan oluşur :

Yeniden şarj edilebilir batarya: Elektronik sigarayı çalıştıran, likit maddeyi ısıtmak için gerekli enerjiyi sağlayan şey lityum pildir. Bu pil, buharlaşma odasına, elektronik kontrol ve fısfısları içeren buhar üretimini gerçekleştiren içi boş bir boruya bağlı olup genellikle 3,7 volt gerilimde akım sağlar.

Kartuş: Satın alınan elektronik sigaralar kartuş ile gelir. Kartuş içerisinde duman üretimi için gerekli olan propilen glikol vardır. Bazı kartuşlarda likit nikotin vardır, bazılarında ise yoktur. Kullanıcının talebine göre aroma eklenmiş modeller de vardır.

Buharlaştırma odası: Elektronik sigaraya kullanmadan önce bir kartuş takılır. Sıvı nikotin içeren (bazı modellerde nikotin yok, başka aromalar var) kartuşun ucu elektronik sigaranın ağız parçası şeklindedir.

Isınan atömizör likiti ısıtır ve buharlaşma bu şekilde gerçekleşir. Bu buharın ağızlıktan vücuda teneffüs etmesi akciğerlere nikotinin iletilmesini sağlar.

Elektronik sigara modelleri kullanıcılara farklı alternatifler sunar. Klasik sigaraya benzesin diye aleve benzeyen LED ışık kullanılmıştır. Elektronik sigarayı klasik sigaradan en önemli farklardan biri değişik aromalar kullanılmasıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here