Perdeler, bir ev veya iş yeri  dekorasyonunda çok önemli bir yere sahiptir. Evin içine göre seçilen bir perde, hem uyum bakımından hem de bir hava katması açısından etkili olacaktır. Seçilen perdelerin güzel olması, bakan her insana bir fikir ve hoş bir görünüm sağlayabilir. Bu yüzden evinize ya da ofisinize perde seçerken dekorasyonunuza uyumlu olmasına dikkat edin. Aksı halde evinizin görünümü çok rüküş olabilir.

Hangi tip perde tercih ediliyor ?

Günümüzde kullanılan pek çok perde tipi bulunmaktadır. Bu başlığımız altında en çok kullanılan perdeleri sizler için sıraladık. Bu modelleri incelerken bakmanız gereken ilk husus uyum olmasıdır. Böylece daha modern ve lüks mekanlar elde edebilirsiniz.

Halkalı Perde

Adından da anlaşılacağı gibi, halkalı perdeler ya kumaş panelinin üstüne tutturulmuş ya da üst kenara yakın kumaşa yerleştirilen halkalardan asılmaktadır. Perde çubuğunun uçlarına dekoratif süslemelere sahip çekici bir ahşap veya metal çubuk takılır. Seçilen kumaşa ve desene bağlı olarak, halka şeklindeki perdelik kumaşlar, gündelik hayatta her modaya uyan şık bir perde çeşididir. Aynı rustik perdeler gibi diyebiliriz. ( https://www.perdemodelleri.org/modern-rustik-perde-modelleri/ )

Çubuk Perde

Çubuk cep, hafif kumaşlardan üretilmiştir ve genellikle daha rahat bir his için çizgisizdir. Asması çok kolaydır; perde çubuğu sadece panelin üst arkasına dikilmiş bir kanaldan geçer. Bazı çubuk cep panelleri fırfırlı bir başlığa sahiptir. Bu perde çeşidi çok popüler olmamasına rağmen bazı insanların tercih ettiği daha resmi veya eski bir moda görünümü veriyor.

Pileli Perde

Pileli perdeler, klasik bir perdelik tarzıdır ve popülerliği her ne kadar trendlerle yükselip düşse de modası geçmez. Oldukça resmi görünür, bu yüzden resmi veya geleneksel dekorasyon yerleşimlerinde kullanılır.

Pileleri kendi pencerenize göre dikme eğilimindeyseniz, kumaş mağazalarındaki avludan temin edilebilen başlık bandı  yardımıyla yapabilirsiniz. Arkasından dikilen bant ile birlikte çekildiğinde pileler oluşturur. Asılı kancalar da sonradan içine yerleştirilir

Sekmeli ve Örgülü Perde

Sekmeli perdeler, üzerine dikilmiş kumaş ilmeklerine sahiptir. Kumaş, sekmelerden düz bir şekilde sarkar. Bu tip bir perde, kumaş baskılarını ve desenlerini sergilemek için mükemmel bir yoldur. Örgülü modeller ise her bayan için vazgeçilmezdir. El yapımı olan bu modeller genellikle ev hanımı bayanlar arasında rağbet görüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here