PAYLAŞ

Engelli raporu kişinin şahsen başvurarak alabildiği rapordur. Raporu alırken hangi amaçla alındığı sağlık kuruluna belirtmek gerekiyor. Sağlık kurulu bu talebe uygun değerlendirme yapıyor ve raporda raporun kullanım amacı yazıyor. Örneğin; işe girmek için kullanacağınız raporda hangi ortamda çalışması gerektiği, çalışma şartlarının neler olması gerektiği gibi ayrıntılar belirtilmektedir.

Engelli bireylerin sağlık kurulu raporu almak için başvurdukları sırada sadece kullanılacak amaca yönelik gereken yerlerin işaretlenmesi gerekir. Bilmeyerek her kutucuğu işaretlemeyin çünkü birbiriyle çelişkiye düşen şıklar var. Sonuçta aldığınız rapor bir işinize yaramayabilir.

Engelli raporu çoğunlukla bir işe başvururken, vergi indiriminden faydalanmak amacıyla, çeşitli sosyal yardım ve belediye hizmetlerinden yararlanabilmek için, engellilere özel eğitimlerden faydalanabilmek ve sınavlarda ek süre talep etmek için alınmaktadır.

Süreli engelli raporu

Yönetmelikte her hastalığın farklı süreleri belirtilmiştir. Örneğin, felç gelen bir hastaya ilk 6 ayını geçirmeden değerlendirme yapılamıyor. Kalıcılık durumu ortaya çıkana kadar rapor verilmiyor. Çünkü durumunda değişiklik olabilir. Hastaneden taburcu olup hastalığın belli bir tedavi sürecini aştıktan sonra engelli raporu başvurusu yapılabilir. Ayrıca engelli durumda bulunanlar sosyal yardımlaşma para yardımı da alabilirler.

Hastalığın artması ya da azalması durumunda 3 ay dan sürekliye kadar rapor verilebiliyor. Eğer heyet 6 ay sonra hastalığın değişebileceğini düşünürse 6 aylık rapor veriyor.

Engel oranı ile iş göremezlik oranı arasındaki farklar

Engelli raporundaki oran ile iş göremezlik raporundaki oranlar birbiriyle karıştırılıyor. Bu iki ifade arasında bulunan farklılıklar şunlardır;

Engelli raporu içerisinde yer alan engel oranı ile, sağlık raporlarındaki iş göremezlik oranı diye belirtilen ifade birbirinden farklıdır.

Engelli raporu işe ilk girerken ve devamında kullanılan rapordur ancak kişi çalışırken başına gelmiş bir iş kazasından dolayı oluşan bir rahatsızlık varsa bu iş göremezlik raporu alanına giriyor.

Maluliyet raporunda hastanın o işi yaparken uğradığı kayıp oranlanıyor. Ancak engelli sağlık kurulu raporunda hastanın doğuştan veya geçmişten gelen bir hastalığı varsa oda oran puanı içerisinde yer alıyor.

Engelli raporunda kişinin doğduğu andan itibaren fonksiyon kaybı değerlendirilirken iş göremezlik raporunda ise o işte yaşanılan rahatsızlık (kalıcı veya geçici) değerlendirilir.

Engelli sağlık kurulunda tüm vücut kayıp oranı önemli, doğuştan gelen veya sonradan edindiği bütün engel durumları önemli ancak iş göremezlik oranında o anki kayıp önemlidir.

İş göremezlik durumu engellilikle ilgili bir hale dönerse bu durumda engelli raporu almak için başvuru yapılabilir. Ancak ikisinin yüzdesi birbirinden farklı olur. Birbirinin yerine kullanılamaz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here