PAYLAŞ

Güzel giyinmeyi seviyor ve bolca alışveriş yapıyorsanız kıyafet, aksesuar ve ayakkabıları muhafaza etmek için evinizin bir odasını giyinme odası haline dönüştürebilirsiniz. Bu odayı bir malzeme deposu gibi değil evinizin genel dekorasyon tarzına göre döşemelisiniz.

Giyinme odası dekore ederken aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

Pratik ve fonksiyonel olmalı 

Sıfırdan bir giyinme odası dekore ederken işe mekanda ne yapmak istediğinizi düşünerek başlayın. Soyunma odanızı kendi başınıza mı kullanacaksınız yoksa başka biriyle mi (Eşiniz veya çocuklarınız) paylaşacaksınız? Bu odayı kişisel bakım veya makyaj için de kullanacak mısınız yoksa sadece giyinmek için mi kullanacaksınız ? Sahip olduğunuz giysileri ve neleri göstermek istediğinizi düşünün. Büyük bir ayakkabı koleksiyonunuz olabilir veya değerli çantalarınızın olduğu bir koleksiyonunuz olabilir mesela. Bunları öne çıkarmak isteyebilirsiniz.

Giyinme odası stili fikirleri 

Tarzınızı ve odanın nasıl hissetmesini istediğinizi düşünün – lüks bir mekan mı yoksa daha modern, minimal bir görünüme mi önem veriyorsunuz – düşünülecek pek çok tarz ve fikir var. Ayrıca giyinme odanızı çevreleyen alanı düşünün. Evinizin genel dekorasyon tarzı ile giyinme odasının tarzı uyumlu olmalıdır.

Renk paletinizi belirleyin 

Doğal ışığı ve odanın şeklini göz önünde bulundurarak renk paletinizi seçiniz. Odayı kimin kullanacağı önemlidir. Erkekler için zengin ve sofistike hisler yaratan renkler, kadınlar için daha hafif tonlar, alanı aydınlık, zarif ve davetkar hissettirir.

Aydınlatma 

Aydınlatma, odak noktaları belirleyecek ve atmosferi iyi ayarlayacak şekilde olmalıdır. Makyaj aynası etrafında yer alan aydınlatmalar bakım ve makyaj uygulaması için doğrudan ışık sunacaktır.

Yerleşik armatürleri 

Giyinme odanız için bağımsız mobilya parçaları mı yoksa dahili aksesuarlar mı istediğinizi düşünün . Odanın alanı ve şekli, kararınızı etkileyecektir.

Piyasada neler var ?

Giyinme odası için iki tip mobilya üretilmektedir. Birincisi panel tarzı, ikincisi de box tarzı mobilyalardır. Aşağıdaki fotoğraflara bakarak tercihinizi yapabilirsiniz.

Panel tarzı giyinme odası modelleri

Aşağıdaki modelde şeffaf bir panelin arkasında raf ve askılar bulunuyor. Odada oturmak için bir sandalye var.

Aşağıdaki modelde kıyafetlere kolaylıkla ulaşmayı hedefleyen bir dizayn seçilmiş.

Aşağıdaki modelde kapsam dar tutulmuş. Odayı ekonomik kullanmak isteyenler için.

Box tarzı giyinme odası modelleri

Aşağıdaki modelde mağaza rafı gibi kapaksız dolaplar yer alıyor. İhtiyaçlara göre bölme aralıkları belirlenmiş.

Aşağıdaki modelde çekmeceler de kullanılmış. Biraz daha komplike tasarım.

Aşağıdaki modelde ayna ve aydınlatma sayesinde giyinme odası geniş ve ferah görünüyor.

Kaynak: https://www.land.com.tr/giyinme_odasi.asp

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here