PAYLAŞ

İtalyanca bilmiyoruz fakat Avrupa turlarından bahsedildiğinde ilk olarak aklımıza gelen ülkelerin başında da nedense İtalya geliyor. Sanıyorum ki bizi bu düşünceye sevk eden en önemli şey de İtalya’nın mutfağı oluyor. Çünkü İtalyan mutfağı dünyanın her yerinde meşhurdur. İtalya turu kapsamında bir geziye çıktığınız da bu ülkede ne yemeliyim? Diye bir sorunun aklınıza takılmaması için size bu makalemizde İtalya’da en güzel yemek çeşitleri hakkında bilgiler verelim istedik.

İşin özünde aslında bizim İtalya’ya benziyor olmamız yatıyor çünkü yediklerimiz içtiklerimizle damak tadımız birbirine neredeyse denk. Üstelik onların geleneklerinde de kız isteme var hem de çiçekli çikolatalı bir şekilde. Davul zurna gibi adetleri olmayabilir ancak onlarda düğün seviyor ve düğünlerinde oynuyorlar. Hatta ilginç olan bir konudan bahsedelim. İtalya’nın manzari dağı eteklerinde yaşayan bir köy var ve bu köy tek kelime bile Türkçe bilmiyor olmalarına karşın Türk gelenek ve görenekleriyle hayatlarını sürdürüyorlar.

Mutfaklarına baktığımız da zeytinyağlılarla düşkünler ve ince hamur seviyorlar. Özellikle makarna İtalyan mutfağında vazgeçilmezdir. Mayalı ekmekler ve sebzeli çorbalar. İtalya ile farklılık gösterdiğimiz alanların başında et yemekleri geliyor. Onların bizim ülkemiz için pastırmaya hayran olduklarını biliyoruz.

İçecek türüne baktığımız zaman burada ayrılıyoruz. Onlar limonlu çay içmeyi seviyorlar ama biz onu yalnızca grip olduğumuz zaman içmeyi tercih ediyoruz.  Tahmin ediyorum ki bu kadar benzerlikten sonra bir iki yemek de görmek istiyorsunuz. O zaman hemen merakınızı gidermek için birkaç tane yemeklerinden de bahsedelim size.

Margherita Pizza

Margherita pizzasını dünyaya tanıtan olay İngiltere kraliçesine özel olarak 1889 yılında yapılmasıydı. İnce bir hamur üzerine domates ve sos hazırlandı ve üzerine de mozarella peyniri döşendi. Ve süsleme için de İtalya’nın renklerinden bayrak tasarlandı.  İşte pizzanın bu şekilde dünyaya duyurulması da sağlanmış oldu.

Lazanya

Lazanya kelimesini duyduğunuz andan ağzınızın sulandığının farkındayız çünkü gerçek anlamda lezzetli bir yemek. Adını ise pişirilmiş olduğu kaptan alıyor. Lazanya aslında bir makarna çeşidi ancak çok fazla türü de var. Taze yediğiniz zaman tadına doyamazsınız. Üzerine bolonez, sos ve peynir döküyorsunuz ve lezzetli bir yemek ortaya çıkıyor.

Penne Arabbiata

Acı sevenler ve sevmeyenler için güzel bir tercih çünkü bir acının da bu kadar lezzetli olabileceğini görebilirsiniz. İtalya Lazio şehrinin mutfağına baktığımız da genelde basit yemeklerin çıktığını ancak bol zeytinyağı kullanarak farklı bir lezzet ortaya çıkarıldığını görebilirsiniz. Bu sos yemeklerin üzerine döküldüğünde farklı bir lezzet ortaya çıkmış olacaktır. Hiç acı sevmeyen birisinin bile bu acı karşısında kendisine dur demeyeceğini biliyoruz.

İşte İtalya hem bizim ülkemize benzerliğinden hem de lezzetli yemeklerinden dolayı Avrupa turuna çıkmak isteyenlerin ilk tercihi oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here