Kaza, çarpışma, beklenmedik durumlar esnasında vücut aşırı heyecan ve strese maruz kalarak kasılabilir. Uyurken ya da masa başı çalışırken, uzun süre boyunca sırt ve boyun bölgesinin yanlış duruşundan tutulmalar olabilir. Isınmadan, ani bir şekilde spor, egzersiz hareketleri yapmaya başlandığında kaslar kasılabilir. Bunlar herkesin en az bir defa yaşadığı sorunlardır ve günlük hayatımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle bel ve boyun tutulmaları kişinin hareket yeteneğini kısıtladığından saatler içinde bile çekilmez hale gelebilir. Çoğu kişinin kimi zaman çantasından eksik etmediği ağrı kesici ilaçlar ise bu tarz kas kasılmaları durumunda etkili olmamaktadır.

Böyle zamanlarda kas gevşetici tablet ya da merhemlerden faydalanmak, bu sorunlardan hızlı bir şekilde kullanmaya yardımcı olur. Kas gevşetici ilaca ihtiyaç duymanız halinde imdadınıza yetişebilecek ilaçlardan birisi olan Cebral nedir, nasıl kullanılır, ne sıklıkta kullanılır sorularının cevabını yazımızdan öğrenerek bilinçli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Cebral kas gevşetici merhemlerin aksine tablet şeklinde satılan bir ilaç olup, aniden beliren ağrılı kas kasılmalarında etkili olmaktadır. Kas gevşetici etkisinin ile beraber ağrı kesici etkisiyle kasılmanın yol açtığı ağrı ve sancılardan da kurtarır. Genelde boyun ve bel tutulmaları ile fıtık ağrıları karıştırılarak kas gevşetici kullanılır. Ancak bu durum kasların gevşeyerek vücudun farklı bölgelerine ağırlık binmesine neden olarak tehlikeli durumlara yol açabilir. Bu nedenle Cebral ya da başka bir kas gevşeticiyi kullanacağınız zaman bunun fıtık ağrısı olmadığından emin olduğunuzda kullanılması gerekir.

Cebral 400 mg’lık 24 film tablet ambalajda 14.02 TL’den satışa sunuluyor. İlacın önerilen kullanım dozu günde 3 defa 1 draje şeklindedir. Çocuklarda kullanımı önerilmeyen bu ilacın baş dönmesi, sersemlik, yatıştırıcı olması gibi etkileri nedeniyle dikkatli kullanılması gerekmektedir. Karaciğer hastalarında, gebelik döneminde ve emziren anneler tarafından kullanılması sakıncalıdır.

Geçmek bilmeyen akut ağrılı kas spazmı şikayetiniz varsa, 7 gün boyunca bu ilacı kullanabilirsiniz. Ancak eğer bu rahatsızlık kronik bir hastalıksa, ilacın kullanım süresi ve dozu doktor tarafından belirlenmelidir. Cebral kas gevşetici tabletin eczanede bulamamanız halinde belki daha etkili olabilecek bir başka seçeneği de düşünebilirsiniz. Bu durumda Cebral 800 mg 3 ampül şeklinde satılan muadil ürününü tercih edebilirsiniz. Üstelik iğne ile tedavi olmak, vücuda direk karışacağından daha da hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Cebral kas gevşetici için de bazı yan etkiler söz konusudur. Bu yan etkilerin görülme sıklığı düşük olmasına rağmen bu kesinlikle yaşanmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle ilaç kullanımının ardından kaşıntı, göğüs ağrısı, bulantı, el ve yüzde şişme, kusma şeklinde yan etkilerden biri dahi görüldüğünde vakit kaybetmeden doktor kontrolüne gidilmelidir.

Tanıdıklar vasıtasıyla tavsiye üzerine kas gevşetici ilaçların kullanımından dahi kaçınmak gerekir. Özellikle merhem kas gevşeticiler zararsız gibi gözükse de herkeste aynı etkiyi göstermeyip, bazen çok iyi gelebileceği gibi, bazen alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Bu nedenle şikayetlerinizin yanında hastalıklarınız ya da kullandığınız ilaçlarla ilgili bilgi vererek, doğru kas gevşeticiyi bulmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here