PAYLAŞ

İnternet bilgiye hızlı ve kolay ulaşmanın yaygın yollarından biridir. İnternet ortamını besleyen unsurlar da web siteleri ve sosyal medyadır. Web sitelerinin arama sonuçlarında hangisinin hangi sıraya göre dizileceği arama motorlarının algoritmasına bağlıdır.

Başkalarından bir sır gibi saklanan bu algoritmalar web sitelerinin trafiğini belirlemede etkilidir. İnternette ticaret yapmak, reklam yoluyla para kazanmak, kendini veya ürünlerini tanıtmak isteyen kişiler web sitelerini arama motorunun algoritmasına da beğendirmek zorundadır.

Bu noktada SEO, yani arama motoru optimizasyonu devreye girer. Şarkıcılar için şan dersi almak, mankenler için podyumda nasıl yürünür öğrenmek nasıl önemli ise web site sahipleri için de sitenin arama motoruna tanıtılması ve sıralamalarda en uygun yerleri alması o şekilde önemlidir.

Her iş kendine göre bir bilgi, beceri ve uzmanlık gerektirir. Web sitesi açan kişiler kendi konularına hakim olsalar dahi SEO bilgisi olmadan vasat sitelerin altına düşebilirler. Bu noktada bir SEO danışmanından yardım almak, web sitesine yapılan yatırımın karşılığını alabilmede yardımcı olmaktadır.

Günümüzde SEO danışmanlığı işi freelancer tarzı çalışan kişiler tarafından da bu işi kurumsal kimlikle yapan şirketler tarafından da yerine getirilmektedir. Kurumsal SEO Danışmanlığı freelancer tarzı çalışanlara göre daha garantilidir. Bu firmalar geniş web sitesi ağı ve çözüm ortakları sayesinde daha etkili ve kalıcı çözümler sunarlar.

Kurumsal SEO danışmanları ne yapar ?

SEO iç ve dış olarak ikiye ayrılır. Kurumsal SEO danışmanı sitenin hızı, konsepti, anahtar kelimeleri, sayfa düzenlemesi, sitenin arama motorlarına en iyi şekilde yansıtılması için bir takım çalışmalar yaparlar. Bu iç SEO dur.

Dış SEO ise web sitesinin başka kaynaklardan backlink alması,reklam veya başka kaynaklarla daha fazla trafik alması için çalışma yapmaktır.

Bir web sitesinin arama sıralamalarında yer alması için SEO çalışmalarının düzenli olarak yapılması ve bu esnada manipülatif davranışlardan kaçınılması gerekir. Bu da deneyim ve kurumsallık gerektirir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here