PAYLAŞ

Libido Nedir ? Libido Ne İşe Yarar ?

Libido kelime anlamı bakımından insanoğlunun biyolojik olarakzevk alma duygusuna verilen addır.Kelimenin kökeni Latınce olup ”Libd” kelimesinden türemiştir.Libd kelimesi latince memnuniyet ve şehvet anlamına gelmektedir.Libido kelimesini Freud’un öğrencisi olan Edoardo Weiss tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Libido insanı cinsel davranışa hazırlayan ve cinsel eylemi kolaylaştıran insanoğlunun yaradılışından gelen fizyolojik bir olaydır.Eğer doyumlu bir cinsel hayat için olmazsa olmazı libidodur.Eğer cinsel istek ve cinsel istek arzunun belli sebepler dışında yok olmuşsa ve sadece cinsel eylem devam ediyorsa bu zevk alma olayından çıkıp belli bir görev haline almıştır.Bunun sebebi ise libido eksikliğidir.

Libido görüşünü Sigmund Freud ortaya atmıştır.Bu görüşe göre cinsellik insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır.İnsanlık yaşamını önemli oranda cinsellik içgüdüsüne bağlı değerlendirir.Cinsellik öğeesi dar anlamda değil,libido denilen ilkel benliğe bağlı ve cinsel özlem denilebilecek ruhsal güç ya da dirilik olarak ele alınır.

Libido yaratıcı yaşamı teşvik eder.İnsanlık için en dğol yol cinsel beraberlik ile gerçekleşmektedir.Libido insan ilişkilerine ve etkinliklerine yön veren ana bir öğe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Libido Eksikliği Neler Ortaya Çıkar ?

Erkeklerde oluşan libido düşüklüğü yani cinsel isteksizlik arzusu erkeğin cinsel ilişkiden kaçınması sonucu doğuracaktır.Bu da ilerleyen zamanlarda iktiarsızlık diye adlandırdığımız erkeklerde sertleşme sorununu tetikleyecektir.

Eğer bir kadında cinsel isteksizlik yani libido düşüklüğü bulunursa eşiyle sık cinsel ilişkiye girmek istemediği içi erkeğin başka kadınlara yönelmesini sağlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here