PAYLAŞ

Lohusalık Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi ? İslamı ve Tıbbı Yönden Zararları Nelerdir ?

Doğumdan sonra kadın, tam anlamıyla anneliğe adım atar. Emzirme, bebek bakımı ve gece sık uyanma ile yorulur. Bir de doğuma bağlı fiziki rahatszılıklar ve bitkinlikler de olunca kendini toparlaması, hamilelik öncesi durumuna dönmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu yüzden bir veya iki ay, cinselliğe karşı ilgisizleşir. Azalmış östrojen ( dişilik ) hormon seviyesinden dolayı zaten problemli ve günün sonunda çok yorgun olan kadın, normalde cinselliği yük olarak görür ve istemez.

Bu arada ilginç olan bir başka konu, babanın, annelik rolünü ön planda gördüğü için ilk zamanlar karısına karşı cinsel isteksizlik duymasıdır. Ayrıca bebeğin bakımı, bölünen uykular anne kadar olmasa da babayı da yorar. Bebeğin bakım ve ihtiyaçları öne geleceği için cinsel yakınlıktan uzak olmaları tabiidir. Ayrıca doğumdan dolayı kadın cinsel organında zedelenme, yırtık, azalan ıslaklık ve ağrıya yatkınlık ile çocuğa süt verdiğinden dolayı annenin göğüslerinde aşırı hassasiyet ve yara olmuş meme uçları gibi cinsellikte mesele olacak fiziki tecrübeler yaşanmaktadır.

Bu ve benzeri gerçeklerle doğum sonrası, cinsel açıdan hassas bir dönemdir. Uzmanlar bu yüzden doğumu takiben 4 – 8 haftalık lohusalık denilen sürenin geçmesini tavisye etmektedirler.

Şimdiye kadar yavsiye olan bu durum son araştırmalarla yasağa dönüşmüş bulunmaktadır.

Doğum sonrası cinselliğin komplikasyonunun çok yakın zamanda iki İngliz kadının ölümüne yol açtığı gazetelere yansıdı. Bu yüzden uzmanlar lohusalık döneminde en az bir buçuk ay cinsel ilişkiden uzak durulmasını önermektedirler. Her iki vak’ada, biri 22 diğeri 29 yaşında olan genç anneler, doğumu takip eden birinci haftada eşleriyle yeniden ilişkiye giriler. Seks sırasında yaşanan ani ölümler üzerine yapılan otopsilerde, genç kadınların beyin ya da kalplerinde hava baloncuğundan kaynaklanan emboliye rastlandı.

Lohusaları yakından ilgilendiren haber İngiltere’de yayınlanan Medical Journal adlı tıp dergisinde çıkan araştırmanın sonuçlarına dayanıyor.

Doğum sonrasında henüz kendini toparlamamış olan rahim, ilişkinin etkisiyle aldığı havayı damarlara geçiriyor. Alınan hava, kalp ve beyindki ana arterlerde baloncuk teşekkülüne ve emboliye ( tıkanma )  yol açıyor.

Tıbbın yeni bulduğu bu hakikati, Kur’an-ı Kerim tam 14 asır önce insanlığa sunmuştur. Çünkü dinimizde lohusalıkta ( doğum sonrası yaklaşık 40 günlük dönem ) ilişki yasaktır.

Lohusalık Döneminde İlişkiye Girmek Büyük Bir Tehlike

Yeni anne – baba olan çiftin ilişkiye girmesi kati mahzurlu görülerek yasaklanmıştır. Tıp otoriteleri doğum sonrasında rahmin toparlanması ve eski halini alması için takribi 42 günün gerekli olduğunu, bundan önce yapılacak bir cinsel ilişkinin, ölüme kadar gidebilecek tehlikeler oluşturabileceğini belirtiyorlar. Çünkü damarlar henüz açıktır ve hava embolisi ihtimali fazladı. Hava embolisi ( baloncuk ) ile vücudun hayati organlarına giden damarlar tıkanabilir. Ayrıca rahmin mukoza jenerasyonu ( yenilenmesi ) tamamlanmadığı için harabiyet byük olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here