PAYLAŞ

Market Alışverişinde Kartlara 3 Taksit Geliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, ‘’ Kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını arttıracağız. Market alışverişinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir. Beyaz eşya ve mobilyadaki taksit sayısını da arttıracağız.

Kredi Kartına 3 Taksit

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, iç piyasanın canlandırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, bazı ürünler için kredi kartıyla alışverişlerde taksit imkanı sağlanacağını belirtti. Tüfenkçi, ‘’ Daha önce market alışverişlerinde taksidi kaldırmıştık, şimdi 3 taksit gelebilir, bunun gibi bir takım çalışmalar var ‘’ dedi. Bülent Tüfenkçi, bunun için Başbakan yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında çalışma yapıldığını söyledi.

Amaç Piyasayı Rahatlatmak

Amaçlarının, hem döviz açığına yol açmayacak hem de iç piyasayı rahatlatacak bir düzenleme olduğunu dile getiren Bülent Tüfenkçi, ‘’ Piyasanın canlandırılması noktasında yerli ürünlerin teşviki de dikkate alınarak, ithalatı ve cari açığı arttırmayacak şekilde kredi kartlarında bazı ürünlerde taksit sayısını arttıracağız. Mobilya ve yerli beyaz eşyada da taksit artabilir. Çalışmalar son aşamada’’ dedi.

9’dan 12’ye Çıkarılmıştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) Kasım 2015’te kredi kartı ile yapılan eğitim ve öğrenim ücreti, mobilya ve beyaz eşya harcamalarında taksit sayısını 9’dan 12’ye çıkarmıştı. Kurumsal kredi kartları ile mal veya hizmet alımları ile nakit çekimlerde taksitlendirme süresi ise 9 ay. Tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamıyor.

Kaynak : Posta Gazetesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here