Obezite Cerrahisi Nedir Nasıl Yapılır

Obezite Cerrahisi Nedir? 

Bursa Obezite Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı’nın tanımıyla Obezite cerrahisi; hastaların kilo alımını azaltıp  kilonun yeniden artmasına sebebiyet verecek fiziksel durumu düzenleyerek, enerji dengesini balanse eden cerrahi müdahale yöntemleridir.

Hastanın durumuna göre farklı yöntemler uygulanabilir. Cerrahi yöntemlerin uygulanmasıyla hastanın mide boyutu küçültülür böylelikle gıda emilimi azaltılır. Bu değişikliklerin ve hormonal değişikliklerin kombinasyonu sayesinde de kontrollü kilo kaybı sağlanır.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygundur? 

Hastanın obezite cerrahisine uygun olup olmadığı, beden kitle indeksi denilen hesaplama yöntemine göre belirlenir. Boy – kilo durumu hesaplanır ve bu oran 35 ve üzerinde ise ve ek olarak obeziteye bağlı hastalıklar mevcutsa o zaman ameliyat uygundur. Kontrolsüz diabeti olan ve Beden kitle indeksi 30’un üzerinde olan hastalara da Metabolik cerrahi önerilir. Beden kitle indeksi 40 ın üzerinde olan hastalarda ek bir şart bulunmamaktadır.

Bursa Obezite Cerrahisi
Bursa Obezite Cerrahisi

Obezite Ameliyatı Ne Kadar Sürer? 

Obezite tüp mide ameliyatı ortalama 45 dk ile 1 saat arası sürer. Bunun dışında gerçekleştirilen tüm diğer obezite ve diabet cerrahisine yönelik metabolik ameliyatlar 1 ile 3 saat arası sürebilmektedir.

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır? 

Genel yöntemler;

Tüp Mide Ameliyatı: Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisinde en etkili ve en tercih edilen yöntemlerindendir. Bursa tüp mide ameliyatı Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı bu ameliyatları tamamen kapalı yöntemle, karın bölgesine birkaç adet 5mm – 15mm arası trokar denilen kanüller yoluyla yerleştirilen kamera ve aletler ile gerçekleştirmektedir. Doğal halinde bir kese formunda olan mide, ameliyatın ardından uzun ve ince bir tüp formunu alır. Bu sebeple halk diline “tüp mide ameliyatı” olarak yer etmiştir.

Gastrik Bypass : Gastrik Bypass veya Roux-en-Y gastrik bypass (RNY gastrik bypass), midenin küçük bir kısmının küçük bir poş (cep) biçiminde oluşturulduğu ve bu yeni oluşturulan poşun direkt olarak ince barsaklara bağlandığı bir Obezite ve Metabolik cerrahi operasyon tipidir.  Böylelikle gıda direkt olarak midenin bu küçük cebinden barsaklara geçer, gıda emilimi azalır ve yine kontrollü kilo kaybı sağlanır.

Mini Gastrik Bypass: Mini gastrik bypass ya da diğer adıyla tek anastomoz gastrik bypass çok etkili bir operasyondur. Midenin üst kısmındaki tüp ve aşağıdaki ince barsak ile birleştirilir.  Böylelikle hastada açlık hissi azalır, erken doygunluk sağlanır ve gıda emilimi azalır.

Obezite Cerrahı Seçimi 

Obezite ameliyatı en iyi şekilde eğitim almış ve düzenli olarak ameliyat yapan, vaka tecrübesi yüksek bir cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Ameliyat her yıl çok sayıda obezite ameliyatı yapan bir cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde risk oranı daha düşüktür.

Obezite tedavisinde cerrahi ve cerrahi dışı kilo kontrolü yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Doç. Dr. Evren Dilektaşlı’nın  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://evrendilektasli.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here