Ofis dekorasyonunda en doğru seçim şüphesiz ki ergonomik ve sağlıklı mobilyalar yönünde olacaktır. Çalışanların bütün gün boyunca kullanacakları ofis mobilyalarının ergonomik olması ofise her yönden katkı sağlayacaktır ancak bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir detay var. Her ergonomik ofis mobilyası her sektör için uygun mu?

Şüphesiz ki her sektörün kendine özgü bir ruhu ve çalışma sistemi var. Bu noktada ofis dekorasyonlarının ve dolayısıyla ofis mobilyalarının ciddi bir çeşitlilik göstermesi son derece normal bir durum. Ayrıca her sektörde aynı tip ofis mobilyalarının kullanılması da mümkün değil.

Örneğin müşteriler ile fazlaca iletişim halinde olan bir şirket ofis dekorasyonu samimi ancak aynı zamanda saygın olmalıyken ya da müşterilerin beğenilerine göre dekorasyon seçimi yapmalıyken, internet üzerinden hizmet veren bir şirketin daha çok çalışanlarının rahatına önem vermesi gerekir. Bu yüzden konforlu çalışma koltukları özellikle uzaktan çalışan kişiler için bir vazgeçilmezdir.Zira hali hazırda görüşmeye gelecek bir müşteri yoktur ve görsellik ile konfor sadece çalışanlar üzerine yoğunlaşmalıdır. Bu noktada görsellik yerine konfor ve ergonominin çok daha önemli olduğunu görmek zor değil. Fakat müşterilerle iletişimin daha yoğun olduğu sektörlerde ofisteki bekleme koltukları da en az çalışma koltukları kadar önem kazanıyor.

Tüm bunlardan çıkaracağımız sonuç ise her sektörde aynı mobilyaların kullanılamayacağı olabilir. Görsellik günümüzde her alanda ön planda ve ofis tasarımlarında da bunu rahatça görebiliriz. “Her güzelliğin bir bedeli vardır” mottosundan yola çıkarak ofiste de güzel bir görüntü için bazı fedakarlıklar yapılması gerektiği sonucuna ulaşabiliriz.

Her ne kadar görsel açıdan tatmin edici olması için rahatsız ofis mobilyaları seçilse de bu durum küçük düzeltmeler ile toparlanabilir ve ofisler çalışanlar için çok daha rahat bir hale getirilebilir. Örneğin çalışma koltuğu için alınacak sırt yastığı ya da ofis masası için alınacak yardımcı araç gereçler ofisi hem daha kullanışlı hem de daha rahat bir hale getirmeye yardımcı olabilir.

Ancak kendini dışarıya karşı iyi göstermeye odaklanmayan, yukarı da bahsettiğimiz üzere genellikle müşterileri ile yüz yüze görüşmeyen şirketler için görselliğin ön planda olmaması normaldir. Bu şirketler ofiste sadece ferah, huzurlu ve konforlu bir alan yaratmalı ki çalışanların motivasyonunu her zaman üst seviyede tutabilsin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here