PAYLAŞ

Binada su kaçağı olması, orada ikamet edenler için bazen kabusa dönüşebilir. Su kaçağı tespit için klasik yöntemi kullanan ustalar “olsa olsa” metodu ile şüphelendiği noktaları kırmakta, bu da ciddi masraf ve hasara yol açmaktadır.

Teknolojik aletlerin gelişmesi ve uygun fiyatlara temin edilebilir hale gelmesi neticesinde tesisat firmaları kırma dökme olmaksızın sızıntıyı kamera ile görüntüleyerek tespit eder hale gelmişlerdir.

Su kaçağı neden olur ?

Zamanında ucuz ve dayanıksız malzeme kullanılmış ise su borusu henüz döşeme aşamasında iken çatlayabilmekte bu da zamanla genişleyerek su sızıntısına yol açabilmektedir.

Diğer bir sızıntı sebebi de borulara binen ağırlık nedeniyle çatlama olmasıdır. Bu da yine malzeme kalitesizliği ve ustalık hatası nedeniyle oluşmaktadır.

Evinize yeni bir tablo aldığınızda veya LCD televizyonu duvara monte etmek istediğinizde duvara delik açarken, bunun arkasında ne var diye düşünmemiş olabilirsiniz. Hesapsızca çakılan çiviler, matkapla açılan delikler veya gelişi güzel tadilat çalışmaları nedeniyle su tesisatı zarar görebilir.

Eğer apartmanın genelinde bir su kaçağı sorunu var ise bunun sebebi kalitesiz malzemenin yanında ilk döşeme zamanında ustaların ihmalkar veya özensiz çalışması olabilir. Ek yerlerindeki contanın takılmaması gibi ihmalkarlıklar daha sonradan su kaçaklarına neden olur.

Su kaçağını kamera ile tespit etmek mümkün mü ?

Şimdilerde bu mümkün ve kurumsal firmalar tarafından su kaçağı bulma işlemleri başarıyla yapılıyor. Kameralı görüntüleme cihazı, pimaş borularının içine sokulur. 20 metre kablo uzunluğu vardır. Kablo borunun içinde ilerledikçe görüntüler bilgisayar monitörüne aktarılır. Böylece bilgisayar başındaki kişi borunun bir yerinde çatlak var mı, yok mu veya kaç yerde sızıntı var öğrenebilir.

Buna ilave olarak termal kamera ile de su kaçağı tespit edilebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here