Hikaye oku , dersine çalış, ödevlerini yap… Bunlar çocuklarımıza verdiğimiz tavsiyeler. Bunlar gerekli şeyler ama yavrularımız bizi neden dinlemiyorlar ?

Elbette onların düşünce seviyelerine hitap edemediğimiz için.. Onlar gibi düşünebilsek, hayata onların bakış açısından bakabilsek sözlerimiz çok daha tesirli olurdu.

Ana okulunda el işleri ve çeşitli oyunlarla gününü tamamlayan çocuklarımızın ilkokula başlayınca alfabe denilen çizgili çubuklu işaretleri öğrenmeye zorlanması, daha da ileri gidilerek bir de hikaye okumaya zorlanması, bir dizi dirençle karşılaşmamıza neden oluyor.
Çocuklar cicili biçili masal kitaplarını bile yanlarında biri olmadan okumak istemiyorlar.

Peki biz çocuklara hikaye okumayı nasıl sevdirebiliriz ? Hikaye okumayı sevdirelim ki okumaları ve anlamaları güçlensin, dimağları açılsın.

Yelpaze tekniği ile hikaye anlatma

Hikaye okumanın sıra dışı fakat etkili teknikleri vardır. Bunlardan birisi de yelpaze tekniği ile hikaye anlatmaktır. Kitap görünce kaçan minikler karşılarında resimli yelpaze görünce yaklaşıyor, yelpazenin kıvrımlarındaki resim ve yazıları bir biri ardına merakla çevire çevire okuyorlar.

Yelpazeyi beraber hazırlamak çocuğun hikayeye ilgisini daha fazla çekecektir. Yelpaze yapmak 6-10 yaş arası çocukların kolaylıkla yapabileceği bir şeydir.

Seçeceğimiz hikaye kısa olmalıdır. Çünkü yelpaze bittiğinde hikaye de sona erecek. Yelpazeyi hazırladıktan sonra oluş sırasına göre hikayeyi parçalara ayırarak yelpazenin her bir kıvrımı için anımsatıcı resim belirliyoruz.

Yelpazeye resimler çizildiğinde baştan sonra bir hikayeyi anlatıyor olacak. Her bir kıvrımda hikayenin o bölümünü anlatıyoruz. Bu çalışma çocuğa hikaye sevgisi aşılayacaktır. Zamanla yelpaze kıvrımlarına kelimeler ekleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here