Sakarin’in İcadı : Sakarin Nedir ? Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Sakarin’in İcadı : Sakarin Nedir ? Ne Zaman ve Kim Tarafından Bulunmuştur ?

Küçük, pembe ve gittiğiniz hemen her yerde bulabileceğiniz şey nedir ? Tabii kahve ya da çay içebileceğiniz her yerde. 1879’da Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışan kimyager Constantin Fahlberg ( 1850-1910) kömürün bir yan ürünü olan katranın kimyasal özelliklerini analiz ediyordu. Bu doğal kaynak için alternatif ve karlı kullanım alanları bulması istenmişti.

Fahlberg laboratuvarda geçirdiği uzun bir günün ardından eve döndüğünde karısının ona en sevdiği bisküvilerden bir tepsi hazırladığını gördü ve hemen atıştırmaya başladı. Dikkatini çeken ilk şey, bisküvilerin her zamankinden daha tatlı olduğuydu. Ne kadar şeker kullandığını soran Fahlberg, eşinin her zamanki ölçülerde kullandığını söylemesi üzerine işten geldikten sonra ellerini yıkamadığını hatırladı.  Parmaklarını yalayınca kömür katranının yan ürünlerinden birinin doğal tatlandırıcı olduğunu hemen anladı.

Fahlberg, bu keşfine ‘’ şekerle ilgili ‘’ ya da ‘’ şekere benzeyen ‘’ anlamına gelen ‘’ Saccarin ‘’ adını verdi. Ürün çok geçmeden kalorisiz şeker alternatifi olarak ticari kullanıma sunuldu ama Fahlberg’in bu tesadüfi buluşunun dünyaya yayılmasına Birinci Dünya Savaşı sırasında şeker kıtlığı yol açtı.

Yorum yapın