4,5 G Nedir ? 4,5G Ne İşe Yarar ? 4,5 Hakkında Herşey

Photo of author

By Bilgio.Net

4,5 G Nedir ? 4,5G Ne İşe Yarar ? 4,5 Hakkında Herşey

İnternette dolaşırken ya da gazetelere göz gezdirdiğinizde sürekli karşınıza çıkan bir konudur 4,5G.Peki 4,5G nedir ?4,5G Ne İşe Yarar ? 4,5G Ne Zaman Çıkacak ? Bu ve buna benzer soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Dördünü nesil kablosuz ileşim ağlarına 4G ismi veriliyor.Ülkemizde ise hali hazırda hala 3G teknolojisi kullanılmakta.Ülkemizde yapılan ihale sonucunda 4G ‘nin gelişmis versiyonu olan LTE Advanced sürümü kullanılacak olması nedeniyle 4,5G olarak adlandırılmaktadır.

Standart 4G bağlantısı 100 Mbps hıza ulaşırken,4,5G bağlantısı yani LTE Advanced sürümü 300Mbps hıza ulaşabilmektedir.Şu an ülkemizde kullanılan 3G bağlatısının yoğunluk olmadığı durumlarda ki hızı ise yaklaşık olarak 20-25 Mbps’dir.

4,5 G Ne İşe Yarar ?

4,5 G internette web sitelerini dolaşırken,haber okurken ya da sosyal medyada gezinirken farkını tam olarak anlamayabilirsiniz.Ancak internet üzerinden video ve müzik dinlerken veya indirirken aradaki farkı bariz bir şekilde anlayabileceksiniz.Skype ve Facetime gibi uygulamalarda 3G teknolojisinin ağır kaldığı aşikar.4,5 G teknolojisi sayesinde görüntülü konuşma yaparken hiç donmadan ve ses netliği bakımından kaliteli bir şekilde konuşma sağlayabilirsiniz.

4,5g ne işe yarar

 

4,5 G Uyumlu Cihazlar Nelerdir ?

4G destekli telefonlar 4,5G’yi kullanabilecekler.Son 1-2 sene içerisinde piyasaya çıkmış olan telefonlarda 4G özelliği bulunmaktadır.Eğer kendinize yeni bir telefon alacak iseniz muhakkak 4G uyumlu olduğundan emin olunuz.

4,5 G destekleyen telefonların başında; HTC One 9,Samsung Galaxy S6,Iphone 6,Iphone 6 Plus,Ipad Air 2 gibi cihazlar 4G’yi destekledikleri için 4,5G’ye uyumludur.

4,5 Ne Zaman Çıkıyor ?

3G teknolojisinden 4,5G sürümüne geçiş için verilen zaman 1 Nisan 2016.Dördüncü nesil kablosuz iletişim ağı planlarda bir aksilik olmadığı sürece verilen tarihte hizmete girecek.Operatörlerin ise 2024 yılına kadar Türkiye nufusunun %95’ine bu hizmeti vermesi gerekecek.

4,5 G İçin Ek Bilgi

4,5 G bağlantısı sayesinde kullanıcılar internete çok hızlı bağlaacakları için kullanmış oldukları mevcut internet kotası yetmeyecektir.Bu sebeple operatörler aynı fiyat üzerinde yüksek kotalı internet paketlerini kullanıcılarına sunacaktır.Bu da internet paketi fiyatlarının ucuzlaması anlamına gelmektedir.

Yorum yapın