PAYLAŞ

Müştak Serhazin bir tarih profesörüdür. İri yarı olmasına rağmen cesareti zayıf birisidir. Zamanında Nüzhet adında güzel bir bayana aşık olmuş ama Nüzhet onu terk edip Amerika’ya yerleşmiş Jery adında biri ile evlenmiştir.

Nüzhet’in Amerika’ya gidişinden 21 yıl sonra Müştak’ın telefonu çalar. Arayan Nüzhet’tir. İstanbul’a dönmüştür ve Müştak’ı yemeğe davet etmektedir. Müştak Nüzhet’e hala aşık ve biraz da terk edildiği için kırgındır. Ama Nzühet’a karşı zayıf olduğundan yemek davetini kabul eder. Kış günü Bahariye’deki evinden çıkıp Nüzhet’in oturduğu Sahtiyan apartmanına gider.

Müştak psikojenik füg hastasıdır ve bazen birkaç saatliğine her şeyi unutmaktadır. O gün de birkaç saatliğine ne yaşadığını unutmuş hale gelir. Kendine geldiğinde Sahtiyan apartmanına girmiştir. Aralık kapıdan Nüzhet’in evine girer. Nüzhet boynuna saplı mektup açacağı ile öldürülmüştür.

Bu mektup açacağı Fatih tuğralı bir mektup açacağıdır ve biri Müştak’ta diğeri de Nüzhette olmak üzere dünyada iki tane vardır. Müştak önceki birkaç saati hatırlamadığı için cinayeti kendisinin işlediğinden şüphelenmektedir. Panikle Nüzhet’in boynundan mektup açacağını çıkarır, parmak izi bırakmış olabileceği yerleri silip apartmandan ayrılır. Vapura binip mektup açacağını denize atar.

Müştak hafızasını zorlasa da bir türlü cinayet günü unuttuğu anıları hatırlayamaz. Nüzhet’i başka kimlerin öldürmüş olabileceğini düşünür. Nüzhet de tarihçidir ve Osmanlı tarihi üzerinde sansasyonel çalışmalar yaparak başarı kazanmıştır. Osmanlıda padişahların baba katilliği, oğul katilliği ve kardeş katilliği gibi konularda çalışmalar yaptığı için milliyetçi kesimlerin tepkisini çekmektedir. Müştak Nüzhet’i milliyetçi kişilerin öldürmüş olabileceğini aklına getirir.

Nüzhet’in yeğeni Sezgin cinayeti işlemiş olabilir miydi ? Çünkü Nüzhet’in mirası ona kalacaktı.

Tahir Hakkı Nüzhet ve Müştak’ın hocasıdır. Cinayet günü Nüzhet’in yemeğine o da davetliydi. Acaba cinayeti Tahir Hakkı işlemiş olabilir miydi ? Çünkü Tahir Hakkı öğrencisi Nüzhet’in ecdadına saygısızlık yaptığını düşünüyordu.

Müştak daha sonra teyze kızı Şaziye, Tahir Hakkı’nın asistanı Çetin gibi kişilerden de şüphelenir ama en çok kendinden şüphelenmektedir. Komiser Nevzat tarihe meraklıdır ve Ali ve Zeynep ile bu soruşturmayı yürütmektedirler. Acaba Müştaktan mı şüpheleniyorlardı.

Cinayet araştırılırken Tahir Hakkı’nın asistanı Akın’a bir şiddet olayı yaşanır. Acaba her iki olayda da aynı kişinin mi parmağı vardı ?

Müştak, Nüzhet’in Fatih’in mezarını açtırma çabasını da araştırır. Mezar kazıcıyları ile görüşür ama oradan bir sonuç çıkmaz. Meğerse Akın’ı eşcinsel diye mezar kazıcının birisi darp etmiştir.

Müştak’ın şüpheleri asabi bir kişilik olan Çetin üzerine yoğunlaşırken Tahir Hakkı ölür. Acaba Çetin mi yapmıştır ? Daha sonra Tahir Hakkı’nın kalp krizi sonucu öldüğü anlaşılır.

Soruşturma devam ettikçe Müştak’ın şüphelendiği kişilerin hiçbirinin katil olmadığı anlaşılır. Acaba katil müştak mıydı ? Müştak cinayeti kendisinin işlediğini düşünerek karakola suçunu itiraf etmeye gider. Fakat polisler cinayet vakasını polisler zaten çözmüşlerdir. Cinayeti boynundaki kolyeyi çalmak için hizmetçi kadın Fazilet işlemiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here