Alıç Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Alıç Nedir ? Kullanımı, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Hawthorn

Bilimsel Adı : Crataegus monogyna

Alıç Otu Nedir ?

Alıç, Beyaz Diken, Edran, Ekşi Muşmula, Enişen, Geviş, Gırgat, Kocakarı Yemişi, Öküz Göbeği, Sürsülük, Yemişen, Yemişgen ve Yemşen olarak da bilinir.

Avrupa’da birinci yüzyıldan beri kullanılan alıcın 20 den fazla türü bitkisel formülasyonlarda kullanılmıştır. 7. Yüzyılda kullanımı bildirilmiştir. Alıç parlak kırmızı böğürtlen benzeri meyveler veren 200 yıla kadar yaşayabilen bir ağaçtır. Tarih boyunca kardiyovasküler hastalıklar ve yüksek tansiyon için kullanılmıştır.

Alıç’ın  Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Kolesterol ve trigliserid düzeylerini düşürdüğü, LDL oksidasyonunu önlediği, kan damarlarının duvarları ve eklemler için faydalı olduğu bilinmektedir. Alman E Komisyonu 2. Derece kalp yetmezliğinde alıç yaprağı ve meyvesinin kullanımı onaylamaktadır. Alıçın sol ventriküler sistolik fonksiyon bozukluğunda, bozulmuş miyokart kasılmasını olumlu etkilediği bildirilmiştir. Koroner kalp hastalığı, endonel disfonksiyonu ve damar sertliği için koruyucu olarak ve tedaviye ek olarak kullanılmaktadır. Deneysel veya klinik verilerle desteklenmemiş olan kullanımları arasında astımda, ishalde, safra kesesi hastalıklarında, rahim kasılmalarında spazm çözücü ve uykusuzlukta yatıştırıcı ajan olduğu kayıtlıdır. Kullanım süresi olarak en fazla 6 hafta önerilmektedir.

Alıç’ın Zararları Ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Toksik değildir ve kullanımı oldukça güvenlidir ancak trioid ilaçları ile etkileşime girdiği, trioide ve trioid düzenleyici hormono etki ettiğinden, trioid hastalarının kullanmaması önerilmektedir. Yan etkileri bulantı, baş ağrısı, sersemlik hissi, çarpıntı ve gastrointestinal sistem yakınmaları nadir, hafif ve geçicidir.

Alıç Kullanımında Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir ?

Gebeliğin ilk üç ayında ve çocuklarda drog ve preparatları kullanılmaması önerilir. Kardiyak glikozitlerin etkisini arttırabilir, beta blokerlerle ve antiritmiklerle birlikte kullanımı sakıncalıdır. Kullanım sırasında bacaklarda geçmeyen ödem oluşması durumunda, kalp, göğüs ve omuz ağrısı olduğunda doktora danışılmalıdır.

 

Yorum yapın