Ananas Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Ananas Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Pineapple

Bilimsel Adı : Ananas comosus

Ananas Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Ananasın anavatanı Güney Amerika ve Karaibler’dir. Güney ve Orta Amerika yerlileri tarafından çok eskiden beri tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

2009 dünya üretimi 14.2 milyon ton olarak açıklanmıştır. Filipinler, Tayland, Kosta Rika en büyük üreticileridir.

Bromelain Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Bromelain, Venezuellalı bir kimyacı tarafından 19. Yüzyılın sonunda ilk defa ayrıştırılmış, 1957’de ilk defa tedavi takviyesi olarak sunulmuştur.

Bromelain, meyve ve bitkinin her tarafında bulunduğu halde, ananasın gövdesinden elde edilen, farklı tiyol endoperoksidazlar ve fosfataz, glukozidaz, peroksidaz, sellulaz, esteraz ve bazı proteaz inhibitörleri gibi enzimlerin karışımını içeren özüttür. Bromelaine terimi ‘’ Bromeliaceae ‘’ familyasındaki bitkilerden elde edilen proteaz enzimler için de kullanılabilmektedir. Bromelain proteinlerin yıkımında görev yapan bir enzimdir ve sindirime yardımcı olmaktadır. Bromelain pişirilme ve konserve işleminde bozunur.

Ananas’ın Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser, moleküler dejenerasyon ve enfeksiyondan korur, sindirime yardımcı ve antienflamutavar ajan olarak kullanılır. Bromelain insan mide ve bağırsak kanseri hücrelerini, sitotoksik etkiyle öldürür. Bromleain fibrinolitik ( pıhtı çözücü ), ödem çözücü, antitrombotik ( pıhtı oluşmasını engelleyen ) ve anti-enflamatuvar etkiler göstermektedir. Bromelain proteolitik etkisini kaybetmeden emilir, angına pektoris, bronşit, sinüzit, cerrahi travması, tromboflebit, yaraların iyileşmesi, ilaçların özellikle antibiyotiklerin emilimini arttırma, osteoartrit, diyabet ve bazı kardiyovasküler bozukluklarda etkilidir. Apoptotik hücre ölümünü uyarak kansere karşı da etkiler gösterir.

Ananas’ın Besin Değeri Ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Bir kase doğranmış ananas parçacıkları ( 165 gram ) 82 kcal, 142 gram su, 22 gram korbonhidrat, 1 gram protein, 2 mg sodyum, 1.5 mg mangan, 29.7 mikro gram folat, 78.9 gram C vitamini, 95.7 IU A vitamini, 9.1 mg kolin, 0.2 mg betain, 21.5 mg kalsiyum, 19.8 mg magnezyum, 13.2 mg fosfor, 180 mg potasyum, 0.2 mikro gram selenyum yanı sıra 0.2 mg B6, 0.1 mg tiyamin, 0.1 mg riboflavin, 1.2 mikro gram K vitamini, 0.8 mg niyasin, 0.4 mg pantotenik asit, demir, bakır, çinko, früktoz, malik asit, sitrik asit içerir. İçerdiği bromelain başka bir meyvede yoktur.

Yorum yapın