Arpa Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Arpa Nedir ? Besin Değeri, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Barley

Bilimsel Adı : Hordeum vulgare L.

Arpa Nedir ?

Ortaçağ Avrupa’sında arpa, köylü gıdası idi, buğday ise üst sınıflarca tüketilmekteydi. Arpa birasının, neolitik insanların yaptığı ilk alkollü içecek olduğu düşünülmektedir.

2007 yılında dünya tahıl ürünleri arasında 126 milyon ton ile dördüncü sırada yer almaktaydı. 2011 üretimi 134,3 milyon ton olmuştur. Almanya, Fransa, Ukrayna en büyük üreticilerdir. Türkiye 7,6 milyon tonla 8. En büyük üreticidir.

Arpa’nın Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

Çiğ ve tam arpa gıda bakımından daha zengindir.

100 gram kepeği ve kabuğu çıkartılmış pişmiş arpa 193 kcal, 44 gram karbonhidrat, 6 gram diyet lifi, 4 gram protein, 13,4 mg kolin, 16 mikrogram folat, 11 mg kalsiyum, 8,6mikrogram selenyum, 3 mg sodyum içerir.

Genç yeşil arpa yaprakları saponarin isimli bir flavonoid ve beta glukan içerir.

Arpa’nın Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Total ve LDL-kolesterolü düşürdüğü, kan şeker düzeylerini dengelediği, insülin direncini ve kan basıncını düşürdüğü bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Kan kolesterolünü, diyet kolesterolünün emilimini ve safra asidi rezorpsiyonunu azaltarak, düşürür.

Arpa Nerelerde Kullanılır ?

Bira genelde arpa ve buğdaydan yapılan alkollü bir içkidir. Malt, arpa veya buğdayın suda filizlendirilip sıcak hava ile kurutulması ile oluşturulur. Bu işlemde tahılın içindeki nişasta, oluşan enzimler tarafından glukoz, maltoz, maltoriyoz ve maltodekstriner gibi şekerlere çevrilir. İşlem sırasında proteaz enzimleri proteinleri mayaların kullanabileceği formlara kırar. Biraya, buruksu tadını veren ve aynı zamanda doğal bir koruyucu olan şerbetçiotu katılır. Bira, diğer otlar ve meyvelerle de tatlandırılır. Alkol oranı genelde % 4-6 arasındadır, alkolsüz birada % 0.5, bazı biralarda ise % 20’nin üzerinde alkol olabilmektedir.

Bir kutu bira ( 356 gram ) ortalama 153 kcal, light bira 103 kcal içerir. Bira dünyada en çok tüketilen alkollü içki, su ve çaydan sonra en çok tüketilen içecektir.

Yorum yapın