Ataks Tavuklarının Diğer Tavuklardan Farkları Nelerdir?

Photo of author

By Bilgio.Net

Tavukçuluk sektörüne dünya genelinde büyük önem verilmektedir. Devletler, tavukçuluk sektörünün sürdürülebilirliği için büyük destekler sunmaktadır. Bu bağlamda Ataks tavukları, Türkiye’nin fon ayırarak yerli olarak ürettiği bir tavuk ırkıdır. Ataks tavukları, yumurta üretmek için ideal olması nedeniyle pek çok işletmenin ilk tercihidir.

Ataks tavuğunu diğer ırklardan ayıran en önemli özelliği ise biraz fazla yem tüketiyor olmasıdır. Örneğin Lohman Brown ırkı günlük 80-100 gram yem tüketirken, Ataks ırkı 110-125 gram yem tüketmektedir. Tinted türünde ise bu miktar yaklaşık 90 gramı bulabilmektedir.

Ataks tavukları biraz fazla yem tüketmesine rağmen bir yılda verdikleri yumurta sayısı ile oluşan açığı kapatmaktadır. Ataks tavukları iyi beslenirse ve gerekli ortam oluşturulursa, bir yılda ortalama 310 yumurta verebilmektedir. Bu da Ataks ırkını öne çıkaran özelliklerden biridir. Ayrıca Ataks tavuklarının yumurtaları çok daha besleyici özelliğe sahiptir.

 

Ataks Tavuk

Ataks Tavuklarının Özellikleri Nelerdir?

Tüm tavuk ırkları kendilerine has özelliklere sahip olmaktadırlar. Ataks tavuklar yerli bir ırk olmakla birlikte birçok özelliği barındırmaktadır. Bu özellikler aşağıda sıralanmıştır:

  • Ataks tavukları yumurtladıkları zaman bir yumurtasının ağırlığı 54-68 gram arasında değişebilmektedir.
  • Günlük 110-125 gram arasında yem tüketmektedirler.
  • İyi bakıldıkları takdirde bir yılda 310 yumurta verebilmektedirler.
  • Yumurtalarının kabuk rengi, kahverengi ve tonlarıdır.
  • Doğru bir şekilde beslendikleri takdirde ağırlıkları 2,4 kilograma kadar çıkabilmektedir.
  • Ek gıda kullanılarak aşıları yapıldığı takdirde 3 yıl boyunca üst düzey yumurta verebilmektedirler.

Bu özelliklere sahip olan Ataks tavukları, doğru bir şekilde beslenmez ve yanlış ortamda tutulursa yumurta verimi oldukça düşecek ve ağırlığı 2 kilogramı geçmeyecektir. Bu nedenle yüksek verim alınmak isteniyorsa tavuğun yaşam alanı ve beslenmesi mutlaka uygun hale getirilmelidir.

Ataks Tavukları Kaç Yıl Yumurta Verir?

Ataks tavukları, üst düzey yumurtayı 3 yıl boyunca verebilmektedir. 3 yıl geçtikten sonra bu verim giderek düşer ve 5. yıla gelindiğinde ise en verimsiz dönemini yaşar. Ataks tavuklarına gereken bakımı gösterir ve beslenmesine dikkat ederseniz, verim düşüşünü belli bir ölçüde yavaşlatabilirsiniz. Tavukların düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi de verim konusunda büyük önem arz etmektedir.

Ataks tavuklarından alınan verimi artırmanın bir diğer yolu ise follukların ve kümesin düzenli olarak kontrol edilmesidir. Temiz olmayan kümes ve folluklar Ataks tavuklarının yumurta veriminin düşmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle kış aylarında kümesin soğuğa dayanıklı olması ve gereken ısıyı sağlaması çok önemlidir.

 

Ataks Tavuk

Yorum yapın