Beyaz Et Mi Daha Faydalı Kırmızı Et Mi?

Photo of author

By Bilgio.Net

Uzun sürelerdir beyaz et mi daha faydalı kırmızı et mi sorusu sorulmaktadır. Genel olarak beyaz et, hayvansal bir besindir ve kırmızı etten daha iyi bir seçimdir, ancak sağlık riskleri taşır. Tüm etler inflamatuar proteinler içerir. Bunlar ise karnitin, lesitin (yağ asidi) ve kolin olarak sıralanabilir. Vücut bu proteinleri işlediğinde, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere tüm olası sağlık sorunlarını doğrudan etkileyen trimetilamin oksit seviyelerini yükseltir.

Ayrıca et yemeyen vejeteryanlar, proteinlerini sebzelerden alıyorlar. Proteini bol olan sebze türlerinin başında nohut geliyor. Nohutun 9 önemli faydası başlıklı yazıyı incelemenizi öneririz.

Beyaz Et Hangileri?

Beyaz Et Mi Daha Faydalı Kırmızı Et Mi

Beyaz et çeşitleri genel olarak kümes hayvanlarını ve balık çeşitlerini kapsar. Bu açıdan tavuk, kaz, ördek ve hindi gibi hayvanlar beyaz et çeşitleri arasındadır. Beyaz etin herhangi bir sağlık soruna neden olmaması beyaz etin genellikle kırmızı et yerine önerilmesine neden olmaktadır. Beyaz etin yağsız kısmı, en zengin protein kaynaklarından biridir. Ayrıca bu et türü birçok temel mikro besin içerir.

Kırmızı Et Hangileri?

 Beyaz Et Mi Daha Faydalı Kırmızı Et Mi

 

Kırmızı et çeşitleri antrikot, biftek, bonfile, pirzola, nuar, döş, tranç, kıyma ve kontrfile olarak sıralanabilir. Bu et çeşitleri ise koyun, sığır, keçi, manda gibi hayvanlardan üretilir. Kırmızı ette kan yapıcı özellikler bulunur. Bu açıdan kansızlığın tedavisi için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca kırmızı etler vücudun dinç ve canlı olmasına yardımcı olur. Fakat bunların yanı sıra pek çok zararı da vardır.

Kırmızı Et ile Beyaz Et Arasındaki Farklar

Kesilen bir hayvanın yenilebilir kas kısmına et denir. Et ayrıca kan, epitel, kemik, sinirler, yağ ve bağ dokusu içerir. Genel olarak et iki kategoriye ayrılır. Bunlar kırmızı et ve beyaz ettir. Sığır, kuzu ve keçi eti kırmızı et olarak kabul edilirken tavuk, hindi ve balık gibi kümes hayvanları beyaz et olarak sınıflandırılır. Aslında biyolojik yapı açısından kümes hayvanlarının eti balık etinden çok farklıdır ve daha çok kırmızı ete benzer. Etin kırmızı ve beyaz rengini belirleyen faktör miyoglobin adı verilen bir proteindir. Kanda ve kırmızı kan hücrelerinde bulunurlar ve kaslara oksijen sağlarlar. Bu açıdan kırmızı ve beyaz et arasındaki farklar bu maddeden dolayı ortaya çıkmaktadır.

Yorum yapın