Cennet papağanı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Eğer bir cennet papağanı sahiplenmeyi düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Öncelikle Cennet papağanı bakımı hakkında bilgi edinip bu sorumluluğu alabileceğinizden emin olmalısınız.

Cennet papağanı satın almaya kesin karar verdiğinizde alacağınız kuşu seçerken şunlara dikkat ediniz:

Pet shopta satın almak için gözüne kestirdiğiniz cennet papağanının eşi olmamalıdır. Onu eşinden ayırmamanız gerekir.

Cennet papağanını satın almadan önce ayrı bir kafese koyup gözlemleyin, dışkısı nasıl, burnunda akıntı var mı, davranışları nasıl, bunlara dikkat ediniz.

Tüylerinin canlı, parlak ve eksiksiz ve kabarık olması gerekir.
Tünediği zaman ayakları yere tam basmalıdır.

Nefes alışı sakin olmamalıdır. Sık nefes alıyorsa veya şiddetli nefes alıyorsa bu bir sorundur.

Cennet papağanı yaşı nasıl anlaşılır ?

Petshoplarda genellikle 6 aylık (5 ay ile 7 ay arası) cennet papağanları satılmaktadır. Yavru cennet papağanlarının burun delikleri daha belirgindir ayrıca ayaklarında benek vardır.

Papağanın ayaklarında detay yoksa 5 ayın üzerindedir. Eğer gagası tamamen beyaz veya kırmızı tonda ise 3 aydan büyüktür.

Cennet papağanı en çok neyi sever ?

Cennet papağanları bitki tohumları, yeşil yapraklı bitkiler ve meyveleri severek yer. Maydanoz sapı, badem kabuğu, yeşil biberi ve elmayı sever. Meyveler dilimleyerek verilmelidir.

Meyvelerin çekirdekleri çıkarılarak verilmeli, tuzlu-şekerli hazır gıdalar verilmemelidir.

Cennet papağanı bakımı nasıl yapılır ?

Cennet papağanı bakımında dikkat edilecek en önemli husus kafesini temiz tutmaktır. Kafesin altında kâğıt havlu veya gazete kâğıdı serilip en az haftada bir kere bu kağıt değiştirilmelidir.

Kafeste tek değilde iki papağan var ise haftada iki kez kağıt değişimi ve kafes temizliği yapılmalıdır.

Cennet papağanlarını meşgul tutmak için kafesine oynayacağı oyuncaklardan konulmalıdır. Ancak bu oyuncaklar papağanın hareket etmesini kısıtlayacak derecede fazla olmamalıdır.

Cennet papağanın kafesi ne kadar büyükse o derece mutlu ve sağlıklı olacaktır. Kafese iki adet yemlik ve bir adet suluk konulmalıdır. Suluğun temizliği her gün yapılmalı ve temiz su konulmalıdır. Yemliklerin temizliği ise haftada bir yapılır.

Muhabbet kuşlarının yemlerini cennet papağanları da yer. Buna ilave olarak zaman zaman dilimlenmiş meyve ve sebze verilmelidir. Yiyecek artıkları kafesten düzenli olarak temizlenmelidir.

Cennet papağanının konuşması, özellikler ve bakımı gibi bilgilere Hayvanlar Alemi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Sitede evcil hayvanların bakımına dair güncel bilgiler bulunmaktadır.

 

“Cennet papağanı alırken nelere dikkat etmeliyiz ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın