Çikolatanın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Çikolatanın lezzetli olduğu şüphesiz bir gerçek. Ancak sağlık açısından yararı konusunda netlik yok. Çikolata, sivilce ve obezite gibi tekrarlayan sorunlara neden oluyor. Hatta aşırı tüketimin insanları zehirleyebiliyor. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar, doğru çeşit çikolatadan az miktarda yemenin gerçekten sağlığa faydalı olabileceğini gösterdi. Peki neden? Cevabı, çikolatanın yapısında gizli.

Öncelikle, kakao çekirdekleri bir çeşit doğal antioksidan olan flavonlarla dolu. Özellikle de kateşin olarak bilinen bir flavon, vücudun serbest radikallerden kurtulmasına yardımcı oluyor. Bu flavon, hücre zarlarının korunmasını sağlıyor, kalp ve damar hastalıklarını engelliyor. Flavonlar işlem gördüklerinde ve ısındıklarında sayılarında azalma oluyor. Bunların tadı acı olduğundan genellikle çikolatalardan çıkarılıyor. Bu neden sadece ham kakao ve kısmen bitter çikolata bu yararları sağlıyor.

İkinci olarak kakao, bir çeşit uyarıcı madde ve sağlığa olumlu etkileri olan teobromin içeriyor. Teobrominin kafeine benzer bir moleküler yapısı var. Ancak kafeinin etkileri daha çok merkezi sinir sistemine yönelirken, teobrominin en bilindik etkisi kalbe yönelik oluyor. Kalp atışını hızlandırarak ve kan damarlarını genişleterek kan basıncını düşürüyor. Ayrıca ‘’ iyi ‘’ den ziyade ‘’ kötü ‘’ kolesterolü tetikliyor ve atardamarlarda plak oluşumunu engelliyor. Teobromin ayrıca akciğerlerde bulunan düz kasların gevşemesini sağlayarak astım belirtilerini hafifletiyor. Bazı araştırmalar, öksürüğü kesmede kodeinden daha etkili olduğunu gösteriyor. Son olarak ve tüm bunlardan daha da şaşırtıcısı, çikolata diş çürükleriyle savaşmada florürden daha etkili. Teobromin, diş minelerini onararak dişi olan asit aşındırmalarına karşı koruyor.

Tüm bu yararlarına karşın, çikolatanın bir de karanlık yüzü var. Ender rastlanır durumlarda, fazla çikolata yemek ölümcül olabilen ama genellikle mide bulantısı, titreme ve baş ağrısına yol açan teobromin zehirlenmesine neden olabiliyor. Tehlike, hayvanlar için daha vahim boyutta. Örneğin, ufak köpekler için 100 gram sütlü çikolata bile ölüm tehlikesi  doğuruyor. Bunun sebebi, vücutlarının teobromini yeterince hızlı metabolize edememesi. 2014 yılında, yarım kilo çikolata ve abur cubur yiyen dört ayı, New Hampshire’de ölü bulundu. Dördü de kalp krizinden ölmüştü. Yine de çoğu insan için ara sıra yenen bir parça çikolata güvenli ve sağlıklı bir lezzet olmaya devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here