Civanperçemi Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Civanperçemi Nedir ? Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

İngilizce Adı : Yarrow, Milfoil, Thousand Leaf, Nosebleed plant, Bloodwort

Bilimsel Adı : Achillea millefolium

Ciivanperçemi Bitkisi Hakkında Bilgi

Türkçe’de ‘’ Bersama otu, Kandil Çiçeği, Marsama otu ‘’ olarak da anılır. Yarı Tanrı Aşil’in bu otu askerlerinin yaralarında kullandığı anlatılmıştır. Avrupa’nın bazı bölgelerinde de şeytanla ilişkilendirilmiş ve büyücülükte kullanılmıştır. Çiçek, gövde ve yapraklar tıbbı amaçla kullanılmaktadır. Avrupa’da tarih boyu aygın kullanım bulduğu halde, civanperçemi ile ilgili bilimsel çalışmalar fazla değildir.

civanperçemi-faydaları-nelerdir
Civanperçemi Faydaları ve Etkileri Nelerdir ?

Kan durdurucu, yara iyileştirici özelliklerinden dolayı kullanılmaktadır. İçerdiği aktif madde ‘’ aşillein ‘’ bileşiği iç ve dış kanamaları durdurur, cilde uygulandığında anti bakteriyel özelliği ile enfeksiyonu önler, cildi rahatlatır, mukoza zarında enfeksiyon gelişmesini önler. Birçok kozmetik ürünün içinde bulunmaktadır. Antioksidan, yangı giderici, ülsere karşı, karaciğeri koruyucu etkileri bulunmaktadır.

Civanperçemi adet döngüsünü düzenler, fazla kanamayı azaltır. Bayanlarda alt pelvis bölgesi ağrı ve kramplarında oturma banyosu olarak kullanılır.

Tükürük ve mide asidi üretimini arttırarak sindirime yardımcı olur. Mide – bağırsak sistemi spazmlarında, safra yolları iltihabındaki ağrılı durumlarda kullanım bulmaktadır. Kan basıncını düşürücü, diyabete, tümörlere karşı, sperm sayısını azaltıcı etkileri saptanmıştır. Ancak ileri aratırmaların yapılması gerekmektedir. Civan perçemi aynı zamanda böcek kovucudur. Bazı gıda ve alkollü içeceğe tat ve koku vermek için kullanılmaktadır.

Civanperçemi Kullanım Şekli

Piyasada bitki preparatı olarak bulunmaktadır. Dahilen çay veya preparat halinde, aricen infüzyon ve oturma banyosu olarak kullanılmaktadır.

civanperçemi-zararları-nelerdirCivanperçemi İstenmeyen Etkileri ve Zararları Nelerdir ?

Mide asidini ve kan basıncını düşürücü ilaçlarla ve teskin edicilerle etkileşime girdiğinden, bu tür ilaçları alanların kullanmaları uygun olmayabilir. Güneşe hassasiyeti arttırdığından dışarı çıkılacağında kullanılmaması uygundur. İki aydan fazla süreyle kullanılması önerilmemektedir.

Spazm çözücü, kas gevşetici özellikleri gebelerde düşük riskine sebep olabilir. Gebelik ve emzirme süresince kullanılmaması önerilmektedir.

Civanperçemi’nin İçerdiği Maddeler Nelerdir ?

Farmakolojik özellikleri içerdiği uçucu yağlar, proazulenler, diğer seskiterpen laktonlar, dikafeoyilkinik asitler ve flavonoidlerden ( apigenin, luteolin, kersetin ) gelmektedir. Sabinen, 1,8 sineol, kafur, linalol, karyofillen, bisabolol, satulenol, germakren, guayonolit, ödesmanolit içerir.

Yorum yapın