Dacia ısıtma bujisi lambası yanıyor

Photo of author

By Bilgio.Net

Dacia aracınızın gösterge panelinde bulunan ikaz ve arıza lambaları sürücüyü tehlike ve arızalara karşı uyarmaktadır. Dizel Dacia araçlarda bulunan ısıtma bujisi lambası kızdırma bujilerinin faaliyette olduğunu bildirmek için yanmaktadır.

Kızdırma bujileri işlerini bitirene dek gösterge panelinde yer alan ısıtma bujisi yanmaya devam eder. Isıtma bujisi lambası sönünce artık motoru çalıştırabilirsiniz demektir. Eğer ısıtma bujisi lambası sürekli yanıyor, hiç sönmüyor ise veya seyir halinde iken yanmaya başladı ise araçta bir sorun var demektir.

Dacia ısıtma bujisi lambası yanıyor

Dizel araçlarda da buji var, benzinli araçlarda da buji var ama işlevleri farklıdır. Benzinli araçlarda bulunan buji ateşleme içindir. Benzinin yanması için buji tarafından ateşlenmesi gerekir.

Dizel araçlarda ise mazotun yanması ateşleme ile değil mazotun yüksek sıcaklığa ısıtılması ve sonrasında yanma odasına enjektörden yakıt püskürtülmesi ile gerçekleşmektedir.

Dizel araçlarda yakıtın ısıtılmasını kızdırma bujileri yapmaktadır. Bunlara ısıtma bujileri de denir. Yüksek sıcaklığa erişmeyen mazot yanmayacağı için aracı çalıştırmadan önce kızdırma bujilerinin devreye girip mazotu ısıtması gerekir.

Kontağı çevirince gösterge panelindeki diğer semboller gibi kızdırma ısıtma bujisi lambası da yanar. Kısa bir süre sonra da ısıtma bujisi lambası söner. Isıtma bujisi lambası sönünce anlarız ki ısıtma bujileri mazotu ısıtmış ve motor çalıştırılmaya hazır hale gelmiştir.

Isıtma bujisi lambası sönünce aracı güvenle çalıştırabiliriz. Peki ya ısıtma bujisi lambası bir türlü sönmüyor ise ?

Bu soruna neden olabilecek birkaç sebep bulunmaktadır. Yaygın sebeplerden birisi ısıtma bujilerinden en az birinin kirlenmiş veya patlamış olmasıdır.

Isıtma bujileri yeterince işlev sağlayamıyor ise ön ısıtma işlemi uzayacaktır. Eğer bir tanesi patlamış ise ön ısıtma lambası sürekli yanık kalır.

Bunun çaresi ısıtma bujilerini kontrol edip sorunlu olanı değiştirmektir. Genelde birinde sorun olunca bir süre sonra diğerlerinde de sorun yaşanacağından genelde hepsi birden değişmesi tavsiye edilmektedir.

Isıtma bujisinin kontrol edilmesi biraz teknik ve hassas bir işlem olduğu için ustanın kontrol etmesi daha uygun olmaktadır.

Eğer ısıtma bujilerinde bir sorun yok ise ısıtma bujilerine elektriğin düzgün gelmiyor olabilir. Röle ve elektrik devresinin ve kablo bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir.

Eğer bu konuda da bir sorun görülmediyse mazot filtresinde biriken su son haddeye ulaşmış ve bu nedenle sisteme su ile karışık mazot verildiğinden ısıtma bujileri görev yapamıyor olabilir.

Mazot filtresinde biriken su son haddeye ulaştı ise gösterge panelinde bunun lambası yanar. Filtredeki su boşaltılınca sorun düzelecektir. Yakıt filtresi kirden tıkanmış da olabilir. Değişirse çözüm olabilir.

Mazot pompası arızası varsa da yeterli mazot emilemediğinden ön ısıtma işlemi başarısız olur ve ön ısıtma lambası sürekli yanık kalır.

Dacia ısıtma bujisi lambası yanıyorsa bunun yaygın sebepleri yukarıda verilmiştir. Gösterge panelinde bulunan diğer ikaz işaretlerinden biri daha yanıyorsa sorunun kaynağı daha kolay bulunacaktır.

Bazı Dacia modellerinde ön ısıtma lambası ile elektronik arıza ışığı birleştirilmiştir. Elektronik arıza ışığının ne manaya geldiğini sürücünün bilmesi gerekir.

İLGİLİ YAZILAR:

Dacia arıza lambaları ve anlamları

Dacia elektronik arıza ışığı

Yorum yapın