Deep Web Nedir ? Deep Web Ne İşe Yarar ?

Bu yazımızda size Deep Web’in Ne Olduğunu,Deep Web’e Nasıl Girildiği ve Deep Web Tehlikeli Mi ? Gibi soruların cevaplarını kısa kısa sizlere aktaracağız.

Deep Web inglizce bir terim olarak türkçemize girmiştir.Deep kelimesi İnglizce ”Derin”,Web kelimesi ise ”İnternet” anlamına geldiğini düşünürsek eğer bu kelimenin Türkçe hali Derin İnternet

anlamını taşımaktadır.

İnternet ortamında bir şey aramak istediğimiz zaman genellikle arama motorlarını kullanırız.Kullandığımız bu arama motorları bizlere en doğru bilgiyi en kısa sürede göstermek için yapılmış olan sitelerdir.Arama motorlarında görülen sitelerin eklenmesi olayına ”İndeksleme” denilmektedir.Bu indeksleme olayı arama motorlarının örümcekleri sayesinde olur.Bu örümcekler eklenecek siteyi dolaşarak yararlı ve özgün bilgiyi bulup kendi sıralamasına ekliyor.Daha sonra bu eklenen siteler arama motorlarında yapmış olduğunuz sorgularda karşınıza çıkıyor.

Yapılan internet sitelerinin arama motorlarında görünmemesi ve arama sorgularında insanların karşısına çıkmaması için kodların içerisine bazı etiketler ekleyerek sitelerini gizleyebilirler.İşte bu gizlenen sitelerin çoğu Deep Web adını verdiğimiz ortamda görüntülenmektedir.

İnsanlar arasında Deep Web’in genellikle yaşa dışı ve tehlikeli bir yer olduğu kanısı vardır.Aslında bu yanlış bilinen bir bilgidir.Deep Web kendi içerisinde belli bölümlerden oluşmaktadır.Mesela bazı kurumlar kendilerine özgü içeriklerin arama motorunda gözükmesini istemeyebilir.Örnek vermek gerekirsek eğer finansal bilgiler ya da çalışanlara ait kişisel bilgiler olabilir.

Deep Web aslında normal internet ağı gibidir.Normal internet ağında bulunan sitelerin uzantıları genellikle com,net ve org olarak bilinir.Deep Web internet alemindeki sitelerin uzantıları ise genellike .union uzantısına sahiptir.

Deep Web’e Nasıl Girilir ?

Deep Web’e kendi bilgisayarınızda bulunan tarayıcılar ile girmeniz mümkün değildir.Bunun için özel olarak tasarlanmış olan Tor Browser‘ı indirip onun üzerinden girmeniz mümkün olmaktadır.

Tor Browser’ın kurulumunu tamalayıp çalıştırdıktan sonra browser’da bulunan Status bölümünde ”Connected To The Tor Network” yazısını gördüüğünüzde artık Deep Web’ giriş yapmış olursunuz.Artık bundan sonra normal internette nasıl gezinti yapıyorsanız burada da aynı şekilde Deep Web içerisinde yer alan internet sitelerin dolaşabilirsiniz.

Deep Web’te Ne Tür Bilgiler Bulunur ?

  • Kredi Kartı Bilgileri
  • Uyuşturucu yasa dışı silah alım-satımı
  • Piyasada bulunmayan virüs ve trojen yazılımları
  • Sahte pasaport ve vize işlemleri
  • Çeşitli porno görüntüleri
  • Normal internet sitesinde göremeyeceğiniz gizli resimler ve videolar
  • Ve son olarak aklınıza yaşa dışı olarak ne geliyorsa bu karanlık internet aleminde bulabilirsiniz.

Deep Web Tehlikeli Midir ?

Deep Web yasa dışı bir aktivitedir.Bu nedenle buraya giriş yaptığınız istemeden bir suça karışma ihtimaliniz çok yüksektir.Ayrıca içerisinde bulunan tehlikeli Hacker’ler tarafından kişisel bilgileriniz ellerine geçebilir.O yüzden bu karanlık internet aleminden uzak durmak sizin için çok faydalı olacaktır.Ayrıca içerisinde bulundurduğu iğrenç videolar ve resimler sayesinde psikolojik travmalar geçirme riskiniz yüksektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here