Diş teli sigorta karşılıyor mu

Photo of author

By Bilgio.Net

  • Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi dişlerde meydana gelen eğriliği düzeltmek, hastaya estetik ve düzgün bir gülüş kazandırmak amaçlı yalpan bir tedavi yöntemidir. Diş teli dişleri düzeltir ve temizlenmesini kolaylaştırır. Diş teli tedavisi sonucu diş taşı eksisi gibi kolay birikmez ve diş çürük oluşum riski azalır. Ağız sağlığına olumlu katkı sağlar.

  • Diş Teli Tedavisi Sgk Kapsam Dışı

Diş teli tedavisi gören kişilerin büyük bir bölümü diş teli tedavisini estetik kaygılarından kurtulmak için yaptırmaktadır. Bu yüzden sağlık bakanlığı 18 yaş üstü bireylerin diş teli tedavi ücretini karşılamamaktadır. 2000 li yılların başına kadar diş teli tedavisi sgk kapsamında karşılanmaktaydı. Diş teli yaptıran hasta sayısının artması ve bu tedavi giderlerinin devlete büyük külfet oluşturmasından sonra sağlık bakanlığı bu ücreti karşılamama kararı aldı.

  • Diş Teli Tedavi Ücretleri

Diş teli tedavisi 18 yaşında bireylerde ancak sağlık bakanlığına bağlı kurumlarda yapılması şartıyla karşılanmaktadır. Sağlık bakanlığına bağlı kurumlarda bile tedavide kullanılan malzemeler hasta yakını tarafından alınmalıdır. Bu malzemeler de yaklaşık 1500 lira civarı tutmaktadır. Devlet diş teli tedavisinde sadece işçilik hizmetini karşılamakta olup tedavi sürecinde kullanılan malzemeler hastalardan talep edilmektedir.

Diş teli tedavisinde 18 yaş üstü bireylere % 50 tedavi indirimi uygulanır. Diş teli tedavisine çok fazla rağbet gösterilmektedir. Bu durum hastanelerde ciddi trafik yoğunluğuna neden olmaktadır. Yoğunluk nedeniyle birçok sağlık kurumunda 6 ay sonrasına randevu verilmektedir. Diş teli tedavisine çocuğunuz 18 yaşına gelmeden önce başvurmalısınız. En geç 12 yaşından diş teli tedavisine başvurmalısınız.

  • Diş teli dişleri nasıl düzeltir?

Diş tedavisinde erken müdahale oldukça önemlidir. Dişler gelişimini tamamladıktan sonra özellikle 12 yaşından sonra yapılan başvurularda tedavi için geç kalmış olabilirsiniz. Diş teli tedavisi için doktor size 5 yıl sonrasına randevu verebilir. Bu anlamda 12 yaşından sonra müracaat ettiğinizde çocuğunuzun diş teli tedavisine 18 yaşından sonra başlanabilir. Bu anlamda 18 yaşından sonra yapılan başvurularda sgk diş teli masraflarını karşılamaz. Ağız ve çene yapısındaki bozukluklar diş dizilimi olumsuz etkileyebilir. Çenenin iskeletsel ve dişsel bozukluklarında mutlaka uzman diş hekimine görünmeniz gerekir. Dişlerdeki çarpıklık ve ayrıklık estetik olarak çirkin bir görünüme neden olur. Diş çarpıklığı ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Diş teli tedavisi ile dişlerdeki ayrıklık ve çarpıklık giderilir. Diş teli en az 2 yıl süre ile takılır. Dişlerdeki çarpıklık düzelinceye kadar diş teli ağız içinde kalır. Diş teli uzman doktor tarafından rutin olarak kontrol edilir.

  • Diş Teli Tedavisi İçin Randevunun Erken Alınmasının Önemi

SGK diş teli masraflarını 18 yaş altı çocuklar için karşılamaktadır. Bu fırsattan yararlanmak için mümkün olduğunca erken müracaat etmek gerekir. Diş teli tedavisine yoğun bir ilgi var. Bu yoğunluk hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında büyük yığılmalara neden olmaktadır. Bu anlamda diş tedavisini yapan uzman hekim size 5 yıl sonrasına diş teli için randevu verebilir. Bu anlamda 13 yaşından sonra yapılan müracaatlarda size 5 yıl sonrasına randevu verildiğinde tedavi giderleri sgk kapsam dışına çıkabilir. Bu yüzden erken randevu büyük önem taşır. Bu süre içerisinde çocuğunuz ciddi ağız ve diş sağlığı sorunları yaşayabilir. 18 yaş altında yapılan tedavi masrafları sgk tarafından karşılanması ailelerin tedavide masraflarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Tedavide sadece kullanılacak malzemeler için ödeme yapılır. Bu tutarda 1300 ile 1700 lira arasında değişmektedir.

 

 

 

Yorum yapın