Diş teli takmadan diş düzeltmek mümkün mü ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Çarpık dişlerin kalıcı olarak düzeltilmesi diş teli tedavisi gerekmektedir. Fakat diş telleri ağızda kötü bir görünüme neden olduğu için insanlar diş teli takmadan diş düzeltme seçeneklerini de araştırmaktadır.

Kaza, düşme, çarpma gibi sebeplerle sadece bir iki dişte yamulma, kırılma var ise diş teli olmadan düzeltmek mümkündür. Fakat dişleriniz önceden beri çaprışık ise bunun düzelmesi için bir ortodonti tedavisi gerekmektedir.

Eğer diş teli tedavisinin yarattığı kötü görünümden çekiniyorsanız normal diş teli tedavisine alternatif olarak son yıllarda geliştirilen tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Klasik diş teli tedavisi ortalama 2 yıl sürmekte bu süreçte diş telleri ağızda kalmaktadır. Klasik diş teli tedavisine alternatif olarak 3 adet seçenek bulunmaktadır:

  • Fastbraces
  • Invisalign
  • Lingual ortodonti

Fastbraces tekniği

Fastbraces sistemi diş teli tedavisini yarı yarıya kısaltmakta, 6 ay ile 12 ay arasında bir tedavi süreci sonucunda çapraşık dişler düzelebilmektedir.

Klasik diş teli tedavisinin 2 yıl sürmesinin sebebi , ilk bir yıl içinde sadece dişlerin ağızda görünen kısımlarını düzeltmesi, sonraki bir yılda ise dişlerin çene kemiği içinde yer alan köklerini düzeltmesi için geçmesidir.

Fastbraces
Fastbraces tekniğinde ise geniş tabanlı ve üçgen tasarımlı braketler kullanılır ve tedavi başlar başlamaz dişlerin kökleri de düzelmeye başlar. Yani dişlerin hem kök hem de ağızda görünen kron olarak adlandırdığımız kısımları eş zamanlı olarak düzelir. Dolayısıyla tedavi 1 yıl kısalmış olur.

Fastbraces tekniği kötü görünümü azaltmasa da en azından süreyi kısaltmaktadır.

Invisalign tekniği

Invisalign tekniği kişiye özel hazırlanan bir dizi şeffaf plak ile tel kullanılmaksızın dişleri düzeltme yöntemidir.

Diş teli takmadan çapraşık dişlerinizi düzeltmek istiyorsanız bu yöntem hakkında ortodontistten bilgi almalısınız.

Bu yöntemde ortodontist tarafından alınan ağız içi kayıtlarınız üretici firmaya gönderilir. Bir tedavi planı oluşturulur ve size özel şeffaf plaklar hazırlanıp ortodontiste gönderilir. Ortodontist de bunların hastaya uygulamasını yapar.

Her iki haftada bir yeni plaka üretilir ve hastaya uygulanır. Her yeni plaka dişlere farklı bir kuvvet uygular. Plakalar ince ve şeffaftır. Yemek yerken hariç tüm gün dişlerde bu plakalar kalır.

Lingual ortodonti

Bu yöntemde; teller dişlerin iç kısmına yerleştirilmekte ve dikkatli bakılmadıkça görünmemektedir.


Diş teli takıldıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler

Herhangi bir şey yenildikten sonra 15-20 dakika içinde dişler fırçalanmalıdır. Gece yatmadan önce kesinlikle dişler fırçalanmalıdır.

Yemek yerken katı yiyecekler ısırarak koparılmamalı elle bölerek veya bıçakla kesilerek lokma haline getirildikten sonra ağza atılmalıdır. Hamburger, sandviç, ekmek arası kavurma, dürüm gibi yiyecekler de ısırılarak yenilmemelidir.

Hiç bir şekilde yapışkanlı şekerler, karamel, lokum vs tatlı şeyler yenilmemeli, sakız çiğnenmemelidir.

Meyveler ısıralarak yenilmemelidir. Et de ısırılarak yenilmemelidir. Çekirdek yenilecekse el ile çıkarılıp yenilmelidir.

Gazlı içecekler fazla tüketilmemelidir.

Diş teli tedavisinde fiyatlandırma seçilecek tedavi usulü, kullanılacak malzemeler ve problemin şiddetine göre değişmekte olup detaylı bilgiyi ortodonti fiyatları bağlantısından alabilirsiniz.

Yorum yapın