Doğal Taş Tutkunları… Taştan Takı Seçerken Bunlara Dikkat!

Photo of author

By Bilgio.Net

Fiziksel ve ruhsal hastalıklara iyi geldiği bilinen doğal taşların alternatif tıpta kullanımının Sümerlilere kadar uzandığı bilinmektedir. Geçmişten günümüze savaş, alternatif tıp, aksesuar gibi birçok alanda kullanımı olan doğal taşlara olan ilgi son zamanlarda fazlasıyla artmış bulunmaktadır. Günümüzde neredeyse herkes evinde aksesuar olarak kullandığı ya da takı olarak taktığı bir doğal taşa sahip olmaktadır. Peki ya binlerce çeşidi ve rengi bulunan doğal taşların seçimi neye göre yapılmaktadır? Kişi hangi taşı alacağına nasıl karar vermelidir? Kişilerin doğal taş alırken kafasını kurcalayan bu sorulara en aydınlatıcı cevapları seaymarket.com’dan Aykut Bulunmaz şu şekilde vermiştir:

Kullanıcı Doğal Taşın Kullanım Amacını Belirlemelidir

Doğal taşlar oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olmaktadır. Her taşın kendine özgü bir özelliği ve kişiye sağladığı fayda bulunmaktadır. Doğal taş almaya karar veren kullanıcı taşı seçmeden önce öncelikle neye fayda sağlamak istediğini belirlemesi gerekmektedir. Kullanıcı taşı stresi azaltmaya yardımcı olması için mi kullanmak istiyor, sabırlı olmasına yardımcı olması için mi kullanmak istiyor yoksa cesaret kazanmasına yardımcı olması için mi kullanmak istiyor? Yani kullanıcı neye fayda sağlamak istiyorsa o özelliklere sahip taşı seçmesi gerekmektedir. Örneğin vücut sağlığını korumak amacıyla doğal taş edinmek isteyen kullanıcılar ağırlıklı olarak sitrin taşı kolye satın almaktadır. Stresi azaltması, depresyon durumlarına karşı yardımcı olması gibi ruhsal tedaviler için ise aventurin kolye  sıkça tercih edilen aksesuarlar arasında yer almaktadır.

Doğal taşların insanlar üzerinde olumlu enerjiler meydana getirdiği geçmişten günümüze kabul görmüş bir gerçek olmaktadır. Kişinin burcu ile doğal taşın uyumlu olması da taş tutkunlarının doğal taş tercihi yaparken dikkat etmesi gereken hususlardan biri olmaktadır. Kişinin burcuna uyumlu bir doğal taş tercih etmesi taştan daha güçlü bir etki görmesini faydalı kılmaktadır.

Taşın Orijinalliği Taşın Fayda Sağlayacağı Etkiyi Belirler

Son zamanlarda doğal taşlara olan ilginin birçok alanda artması doğal taş sahteciliğini de gün yüzüne çıkarmaktadır. Doğal taştan sağlanacak fayda taşın orijinalliği ile doğru orantıda olmaktadır. Kullanıcılar artık hemen her yerde doğal taş satışına rastlamaktadır. Kolaylıkla satın alınabilen taşların aynı zamanda orijinal yani gerçek olup olmadığı da oldukça önemli bir husus olmaktadır. Kullanıcı satıcıdan isteyeceği garanti belgesi, sertifika gibi belgelerle ürünün orjinalliği konusunda emin olabilmektedir.

Alıcının satın aldığı taş çeşidinin fiziksel özelliklerini araştırması aldığı ürünün orijinalliğini belirlemede önemli olmaktadır. Her taşın kendine has sertliği, kristal yapısı, kristal yapısının içerisindeki optik olaylar birbirinden farklı olmaktadır. Kullanıcının alacağı taş çeşidinin bu bilgilerine sahip olması sahte bir ürün satın almasının önüne geçebilmektedir. Taşın kökeni ve çıkarıldığı yerin satıcıya danışılması da taşın orijinalliği hakkında bilgi edinilmesine kolaylık sağlamaktadır.

Yorum yapın