Dünya’da Hayat Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Dünya’da hayatın nasıl varlık bulduğu belki de hiçbir zaman tam bir kesinlikle kanıtlanamayacaktır. Bu gizemi çözme çabasıyla birçok dini açıklama ve bilimsel teori ortaya atılmıştır. Basit organik moleküllerin ortaya çıkıp birleşerek zamanla hücre benzeri organizmalar yaratmış olması yüksek bir olasılık gibi görünüyor. Bunlardan önce prokaryot, daha sonra ökaryot hücreler gelişti. Bu hücreler, bugünkü bitkiler, hayvanlar ve insanlar gibi çok hücreli organizmaların evriminde başlangıç noktasıydı.

Hayatın Kökeni

Somut bulgulardan yoksun olduğumuz için, moleküllerden karmaşık canlı yaratıklara yolculuk anxak teorilerle açıklanabilir. İlkel çorba teorisi de böyle bir girişimdir.

Dünya’da hayatın nasıl ortaya çıktığıyla ilgili gizemi çözmeye çalışan çeşitli disiplinlere mensup bilimciler birçok teori ortaya atmıştır. Louis Pasteur’un bakteri hücrelerinin bölündüğünü mikroskop altında ilk kez gözlemlemesinden beri biyoloji, hayatın ancak daha önce mevcut hayattan doğduğu yolundaki temel kuralı benimsemiştir. Dünya’da hayatın ilk belirişinin bu kurala bir istisna oluşturduğu söylenebilir.

O zamanlarda fiziksel  ve kimyasal koşullar bugünkünden çok farklıydı. Anlaşıldığı kadarıyla ilk organik moleküller yaklaşık 3,4-4 milyar yıl önce cansız maddeye enerjinin katılmasıyla ortaya çıktı ve buradan yaşam doğdu. 1953’te gerçekleştirilen deneyleriyle canlandırılan ilkel çorba teorisi, bu süreçteki mekanizmaları ve tekil aşamaları açıklar.

İlkel Çorba Teorisi Nedir ?

Bu hipotez, basit organik moleküllerin ilkel denizde inorganik moleküller arasındaki kimyasal tepkimelerle oluştuğunu varsayar. ‘’İlkel çorba’’ terimi Dünya’nın birçok erimiş madde içeren ilk su kütlesini belirtir. Moleküller, o sırada koruyucu ozon tabakasının bulunmaması nedeniyle morötesi ışınlardan ve yıldırım boşalmalarından kaynaklanan yüksek düzeyde enerjiye maruz kaldı. Bu enerji girdisiyle bir araya gelen moleküllerden şeker, yağ asidi ve (proteinlerin temeli olan ) amino asit gibi organik yapıtaşları oluştu. Böylece gerçek hücrelerin öncülü olan ilk protobiyontların gelişimine uygun bir zemin ortaya çıktı. Protobiyontlar zamanla metabolizmanın meydana gelebileceği ve tek hücreli organizmaları andıran kabarcığımsı kapalı biçimlere büründü.

Başka birçok teori vardır. Bunlardan biri hayatın derin okyanus tabanından parçacıklarla dolu su fışkırtan hidrotermal volkanik bacalar (siyah tütenler ) çevresinde doğduğunu öngörür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here