Dünya’nın Sonu Nasıl Olacak ?

2012 yılı kehanetini duymayan kalmamıştır herhalde ve elbette ki Mayaların meşhur takvimini. Kehanete göre; ‘’ Beklenen Tufan Yılı ‘’ olarak kabul edilen 22 Aralık 2012 yılında ne gibi değişimlerin olacağı merak konusuydu. Ama korkulan olmadı ve  insanların hayatında herhangi bir değişiklik olmadan sürmeye devam ediyor.

Yapılan uzun araştırmalar sonucu 2000’li yılların ilk çeyreğinde daha önceleri de yaşanmış olan tufanların bir benzerinin günümüzde yeniden ortaya çıkması ön görülmektedir. Araştırmayı yapan uzmanlara göre; uzun yıllar boyu manyetik alanda bir değişimin oluşması sonucu büyük doğal afetlere sebebiyet vereceğine inanılıyor. Bunların çoğu eski tarihlerde olduğu için belirli aralıklarla yeniden kendini tekrarlaması mümkün görülüyor. Ayrıca böylesi büyük bir tufanın oluşması günümüzde çok büyük hasara neden olabilir. Çünkü Dünya hiç bu kadar kalabalık bir nüfusa sahip olmamıştı.

Yapılan kehanetlere göre; Amerika’nın doğu ve batı sahillerinin bulunduğu geniş bir alan, kayıp uygarlık Atlantis gibi sular altında yok olacak. Aynı zamanda Avrupa’nında sahil kesimleri bundan nasibini alacak. Bunların yok olmasını ise büyük tsunami dalgaları sebep olacak.

Beklenen diğer bir değişiklik ise iklimler üzerinde olacak. Bilim İnsanı Cayce, yapmış olduğu araştırmalar sonucu kutupların yer değiştireceğine inanıyordu. Kutupların yer değiştirmesi sonucu kutup ve tropikal bölgelerde iklim değişimleri gözleneceğini bildiriyordu. 1900’lü yılların sonunda elde edilen bilimsel veriler ışığında bu ön görünün doğru olduğunu bize gösteriyordu.

Tüm bu kehanet tarzındaki tahminlerin çoğu Maya inanışlarına dayanıyordu. Mayalara göre Dünyanın sonu 22 Aralık 2012 tarihinde sona eriyordu. Mayalar bu tarihe ‘’ zamanların sonu ’’ diye tabir etse de aslında burada açıklanmak istenen dünyanın sonu değil, yeni bir fiziksel değişim olacağını ifade ediyorlardı. Yani bu tarihte insanlık açısından yeni bir başlangıç, bulunduğumuz çağın sona ermesi ve insanlığın yükselişinin devam edeceği yeni bir çağın başlangıcı olarak tahmin ediliyordu. Bunun ise büyük bir tufan sayesinde olacağını, tufanın ipuçlarını ise gözlemlenen iklim değişikliklerine bağlayabiliriz.

Peki Bilim Çevresi Dünya’nın Sonu Hakkında Ne Öngürüyor ?

Bilim insanlarına göre; Dünya’mızda günümüze kadar en az dört kez kutupsal kayma yaşandığını bildiriyorlardı. Ayrıca dünyanın manyetik alanının nasıl değiştiğini bilim insanları açıkladı. Şu an günümüzde dünya üzerindeki manyetik alanda inanılmaz değişiklikler söz konusu. Asıl ilginç olanı ise bu manyetik alan değişimlerinin yüzyıllar öncesinde yaşayan Mayalar tarafından bilinmesi.

Öte yandan İngiliz bilim insanları Dünya’nın sonunun ne zaman olacağını tespit ettiklerini duyurdu. Yapmış oldukları açıklamaya göre, Güneş aşırı büyüme gösterecek. Güneşin manyetik alanı Dünyamızı uzağa istese bu işe yaramayacak ve Güneş yaymış olduğu ışınlar sayesinde Dünya’mız buharlaşıp yok olacaktır.

İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi Astronomi Bölümünde görevli olan Robert Smith, ‘’ Güneşin çekimi ve dünyanın geleceği mesafe dünyanın tamamının buharlaşması için yeterli ‘’ açıklamasını yaptı. Açıklamanın devamında ise Dünya’nın sonu için iki tarih verdi. Birinci tarih güneşin dünyamızı yutması için en az 7,6 milyar yıl sonra olacağı şeklinde. İkinci tarih ise verilmiş olan bu tarihten çok önce olması. Yani sıcaklığın yükselip hepimzin sıcaktan kavrulup Dünya’nın yok olması için en az 1 milyar beklememiz gerekecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here