En iyi pc internet hızı ölçme programları

Photo of author

By Bilgio.Net

İnternet kullanımında bağlantı hızının çok önemli olduğu günümüzde internet sağlayıcıların vadettiği bağlantı hızını zaman zaman sağlayamadığı bilinmektedir. İnternet hızı yavaşlamış ise bu internet hizmeti sağladığınız firmadan mı kaynaklanıyor yoksa sizden mi kaynaklanıyor, bunu öğrenmenin en kolay yolu internet hızını sorgulamaktır.

Piyasada internet hızını sorgulamak için hazırlanmış ücretli veya ücretsiz programlar olsa da internete bağlanma hızınızı öğrenmek için programa ihtiyacınız bulunmamaktadır. Bazı internet sitelerin bunu kolayca öğrenmeniz mümkündür.

İnternet hızı sorgularken bazı kavramlarla karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan rakamın kafanızda anlam kazanabilmesi için bu kavramları bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle internet bağlantı hızı ile alakalı olan bu teknik terimleri açıklayalım.

Mbps

Mbps birimi ile internet hizmeti satın alırken de sözleşmenizde veya reklamlarda karşılaşmışınızdır.  Mbps Megabit per second kelimelerinin  kısaltılmış hali olup bunun Türkçesi saniye başı aktarılan (gönderilen veya alınan) megabitlik veridir. Mbps ne kadar fazla ise saniyede aktarılan veri o kadar çok olacağı için internet hızı da daha yüksek olmaktadır. Örnek verirsek 24 Mbps 8 Mbps den hızlıdır.

Download

Download kavramı Türkçe’ye indirme olarak geçmiştir. İnternetten size dosya aktarılmasıdır. Download hızının yüksek olması internet bağlantı hızının yüksekliği ile alakalıdır. Download hızınızı artırmak için internet download manager kullanmalısınız.

Upload

Upload’ı da Download’ın tersi olarak düşünebilirsiniz. Sizin internet ortamına dosya aktarmanızı ifade eder. Örneğin  birine elektronik posta gönderirken ekine dosya yüklediğinizde bir dosyayı Upload etmiş oluyorsunuz.

İlginç bir ayrıntı olarak ülkemizde Download hızı genellikle Upload hızından yüksektir. Yani bir dosyayı internetten indirmek onu internete yüklemeye göre daha kısa sürmektedir.

En iyi pc internet hızı ölçme siteleri

Türk Telekom’un sitesi

Ülkemizdeki internet altyapısı büyük ölçüde Türk Telekom’a ait olup diğer firmalar da bu altyapıyı kullanmaktadır. İnternet hızı sorgulama için yaygın olarak Türk Telekom’un sitesi kullanılmaktadır.

https://hiztesti.turktelekom.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Speedtest.net

Global çapta bir internet hızı sorgulama sitesidir.

Hıztesti.com.tr

Yerli bir internet hızı sorgulama sitesidir.

 

Yorum yapın