Endüstri Mühendisliği Sıralamaları ve Taban Puanları

Photo of author

By tahsin

Endüstri Mühendisliği sıralamaları ve taban puanları için Kariyer.net sitesinden güncel taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjan bilgisi verilerine erişebilirsiniz. Kariyer.net sitesindeki veriler ÖSYM tarafından her yıl güncellenen verilerden oluşmaktadır. Üniversitelerin bursluluk durumu, eğitim süresi, eğitim dili bilgilerini bu sayfada görebilirsiniz.

Merak ettiğiniz üniversitelere tıklayarak üniversite ile ilgili kuruluş yılı, fakülteler, bölümler, kampüs hayatı, mezunların iş imkanı ve daha bir çok konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bölümün adına tıklayarak Endüstri Mühendisliği bölümü ile ilgili detaylı bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği sayısal puan türü ile öğrenci alan 4 yıllık bir lisans bölümüdür.Endüstri mühendisliği bölümü için bazı üniversitelerde eğitim Türkçe, İngilizce, Almanca veya Fransızca olarak verilmektedir. Endüstri Mühendisliği bölümü okuyan kişiler kamuda ve özelde farklı sektörlerde çalışabilmektedir. Kariyer.net verilerine göre mezunların çalıştığı ilk 5 sektör; otomotiv, tekstil, üretim/endüstriyel ürünler, bilişim ve gıdadır. Kariyer.net verilerine göre mezunların çalıştığı ilk 5 departman; üretim/imalat, mühendislik, planlama, yönetim ve satıştır.

Endüstri Mühendisliği İçin Ortalama Sıralamalar ve Puanlar

 

ÖSYM’nin 2022 yılı verilerine göre bu alanda en yüksek taban başarı sırası 495 ile Koç Üniversitesi, en düşük taban sırası 299. 913 ile Osmaniye Korkut Ata Üniversitesidir. Endüstri Mühendisliği için yaklaşık olarak 546 ve 307 taban puanı arasında üniversite seçenekleri mevcuttur.

Endüstri Mühendisliği bölümünün ortalama sıralamaları ve puanları hakkında bilgi edinmek için bazı üniversitelerin hem sıralamaları hem de puanlarını inceleyelim:

 

ÜniversiteTaban Başarı SıralamasıTaban Puanı
Koç Üniversitesi495546,76259
Yıldız Teknik Üniversitesi8.111519,59063
Marmara Üniversitesi20.685496,81581
Eskişehir Teknik Üniversitesi47.844461,68113
Kocaeli Üniversitesi60.587447,40861
Karadeniz Teknik Üniversitesi92.725415,23580
Manisa Celal Bayar Üniversitesi121.106391,83731
Atatürk Üniversitesi217.051336,94003
Erzurum Teknik Üniversitesi279.164314,01848

 

Endüstri Mühendisliği İçin Hangi Üniversiteler Tercih Edilebilir?

Üniversite tercihi yapılırken öncelikle puan, daha sonra ise üniversiteden ve üniversite hayatından beklentiler göz önünde bulundurulur. Bunun yanında en önemli kriterlerden bir diğeri de seçilen bölüm için en iyi üniversiteleri tespit edebilmektir.

Endüstri mühendisliği bölümünü tercih edecekseniz şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Eğitim dilinin %30 ya da %100 İngilizce olmasını gözetin.

 Hem yabancı dilinizi geliştirmeye hem de alanınızda kendinizi dünyanın neresinde olursanız olun ifade edebilmenize olanak tanıyacaktır. Eğer İngilizceniz son derece iyiyse diğer dil seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

 • MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akredite edilmiş olmasına dikkat edin.

Bu kurumun akreditasyondaki amacı farklı mühendislik bölümleri için değerlendirme çalışmaları yaparak eğitimin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunmaktadır.

 • Akademik kadronun çalışma alanlarına göre tercihte bulunabilirsiniz.

Lisanstan sonra uzmanlaşmak istediğiniz bir alan seçtiyseniz üniversitelerin akademik kadrosunun çalışma alanlarını inceleyebilirsiniz.

 • İşverenlerin tercihi olan üniversiteleri seçmeye gayret edin.

 Kariyer.net adresi üzerinden işverenlerin tercihte bulunduğu üniversiteleri araştırabilirsiniz. Örneğin Endüstri Mühendisliği için ilk 10 üniversite şu şekilde sıralanmakta:

 1. İstanbul Teknik Üniversitesi
 2. Galatasaray Üniversitesi
 3. Boğaziçi Üniversitesi
 4. Marmara Üniversitesi
 5. Yıldız Teknik Üniversitesi
 6. Sabancı Üniversitesi
 7. Koç Üniversitesi
 8. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 9. Türk-Alman Üniversitesi
 10. Dokuz Eylül Üniversitesi

 

Yorum yapın