Enerji Tasarrufu Yapmanın Yolları

Photo of author

By Bilgio.Net

Elektriğe yapılan zamların ardından tasarruf yöntemleri yeniden gündeme geldi. Aslında yaşam tarzında çok basit değişimler yaparak elektrik faturanızın düşmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak uygulanan enerji tasarrufu yöntemleri zaten bir zaman sonra yaşam alışkanlığına dönüşüyor ve bu sayede kendinizi tasarruf için zorlamanıza da gerek kalmıyor. Peki, enerji tasarrufu ile ilgili neler yapabilirsiniz?

  • Kullanmadığınız lambaları mutlaka kapatın. Lambaların çok fazla elektrik tüketmediğini düşünseniz de bu bilgi doğru değil. Sürekli yanık bıraktığınız lambalar elektrik faturanızın % 5 ila % 10 arasında daha yüksek gelmesine neden olabilir.
  • Enerji verimliliği sunan elektronik aletler ve lambaları kullanmaya özen gösterin. Sadece tasarruflu lamba çeşitleri bile tek başına elektrik faturasının düşmesini sağlayabiliyor.
  • Bulaşık makinesine mutfak gereçlerini düzgün şekilde yerleştirin. Bu durumda çok daha fazla sayıda mutfak gerecini sığdırabilirsiniz. Bir ay içerisinde bulaşık makinesini daha az sayıda çalıştırmanız da mümkün hale gelir ve böylelikle sadece elektrikten değil sudan da tasarruf yapabilirsiniz.
  • Çamaşır makinesini de tam dolu olmadan çalıştırmayın. Fazla miktarda deterjan kullanmayın ve olabildiğince kısa süreli yıkama programlarını tercih etmeye özen gösterin.
  • Su ısıtıcısı elektrik faturalarının en fazla yükselmesini sağlayan mutfak gereçlerinden biridir. Çünkü çok sayıda kişi ihtiyacı olan miktardan daha fazla su ısıtıyor ve bu da su ısıtıcısının daha fazla çalışması anlamına geliyor. Su ısıtıcısında sadece ihtiyacınız olan miktarda su ısıtın.
  • Şarj aletlerini prizde takılı bırakmayın. Telefonunuzu takmadığınız sürece elektrik tüketmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak şarj aletleri prizde takılı kaldığında da elektrik tüketmeye devam eder. Kullanmadığınız tüm aletlerin fişini çıkarın ve sadece kullanacağınız zaman takın.
  • Gün ışığından maksimum faydalanacağınız şekilde oda düzeni ayarlayın. Özellikle klimayı direkt güneşe maruz kalacak şekilde yerleştirmeyin.
  • Geniş alanların aydınlatmasında çok sayıda lamba kullanmak yerine güçlü ışık veren bir lamba kullanmayı tercih edin.
  • Elektrik enerjisinden tasarruf sağlamak adına neler yapabileceğinizi öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için Enerjisa internet sitesine uğrayın. Sitede hemen herkesin kolaylıkla uygulayabileceği çok sayıda farklı enerji tasarrufu yöntemi bilgisi mevcut.

Yorum yapın