Frenk İnciri Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Frenk İnciri Nedir ? Besin Değeri, İçerdiği Bileşikler, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

Frenk İncirinin İngilizce Adı : Prickly pear cactus

Frenk İncirinin Bilimsel Adı : Optunia ficus indica

Frenk İnciri Nedir ?

Üzeri dikenli olan meyvenin dikkatlice soyulduktan sonra yenmesi gerekir. Meyvesine ‘’ kaktüs meyvesi ‘’ de denmektedir. Opuntia türleri soğuğa en dayanıklı kaktüs türüdür. Meksida’da bol miktarda bulunmaktadır. Avustralya, Akdeniz ülkeleri, Orta Doğu’da yol kenarlarında bolca yetişmektedir.

Frenk İncirinin  Besin Değeri ve İçerdiği Bileşikler Nelerdir ?

103 gramlık bir frenk inciri 42 kcal, 10 gram toplam karbonhidrat, 4 gram diyet lifi, 0,7 gram protein, 14,4 mg C vitamini, 44,3 IU A vitamini, 6,2 mikrogram folat, 57,7 mg kalsiyum, 87,6 mg magnezyum, 24,7 mg fosfor, 227 mg potasyum, 5,2 mg sodyum, 0,6 mikrogram selenyum içerir.

Flavonoidler ( kersetin, izoramnetin, mirisetin, kamferol, luteolin ), betalainler, taurin, karotenoidler ve fenolik bileşikler içerir. Biçok Opuntia türü geniş bir alkaloid yelpazesine sahiptir; saptanmış bileşikler içinde 3-metoksitiramin, kandisin, hordenin, betalain, betanin indikaksantin bulunmaktadır.

Frank İncirinin Etkileri ve Faydaları Nelerdir ?

Prostat, kolon kanser hücrelerini ( meme ve hepatik kanser hücrelerini etkilemeden ) öldürdüğü gösterilmiştir. Diüretik ve antioksidan etkilere sahiptir. Diyabetik sıçanlarda yapılan çalışmalarda, kan kolesterolü, triglesirid düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Meksika halk tıbbında yara, iltihap, sindirim sistemi ve idrar yolu enfeksiyonlarda kullanılmaktadır.

Meksika yerlileri frenk incirinin binlerce yıl gıda olarak tüketmiş ve alkollü bir içki üretmiştir. Jelimsi özsuyu saç şekillendirici olarak kullanılır.

Frenk İncirinin Zararları ve İstenmeyen Etkileri Nelerdir ?

Bazı türleri böbreğe zehirli etki yapabilir.

 

Yorum yapın