Hat Sanatı Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Nasıl Yapılır ?

Photo of author

By Bilgio.Net

Hat Sanatı Nedir ? Nerelerde Kullanılır ? Nasıl Yapılır ?

Hat Sanatı daha çok dekoratif amaçla kullanılan bir sanat olup,estetik ve görsel kuralları göz önünde bulundurup yazı ve çizgilerle yapılan bir sanat çeşididir.İşaretlere anlamlı ve ahenkli bir şekilde biçim verilmesi sonucunda oluşan hat sanatında mürekkep,kalem,hokka ve kağıt kullanılmaktadır.

Bu sanatta en çok kullanılan malzeme kalemdir.Kullanılan kalem kamıştan üretilmektedir.Kamış özel bir şekilde yontularak şekil verilmektedir.Kamışın uç kısmı yazının boyutuna göre eiğk tutulmak süretiyle yazılmaktadır.

Hat Sanatı Nasıl Yapılır ?

Hat sanatı yapmak tamamen sanatçının hünerine ve hayal gücüne bağlıdır.Hat sanatı yapmak için öncelikle ne yapılacağına karar vermek gerekir.Ortaya bir fikir çıktıktan sonra sanatçının o anki ruh haline ve hayal gücüne bağlı olarak ortaya bir yazı ve şekillerden oluşan bir kambinasyon çıkar.İşte buna Hat Sanatı denilmektedir.

Herkesin yapabileceği bir şey olmayan hat sanatı,ustasından öğrenilmesi gereken bir zanaattır.Ustasının yanında tamamen gözlemler,yetişir ve bu hat sanatına tamamen kendi hayal ürünlerini eklerse işte o zaman hat sanatı ustası yani Hattat olmaya başlar.

Hat Sanatı Nerelede Kullanılır ?

Hat sanatı eski zamanlarda kişiler arasında resmi yazışmalarda kullanıyordu.Günümüzde ise tamamen dekoratif amaç için kullanılmaktadır.Ayrıca camilerin içerisinde ve eski kervansarayların kapılarında bu sanatın kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Yorum yapın