Hindiba Nasıl Yetiştirilir? Ekim Yeri, Bakımı, Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Hindiba’nın ‘’ endiva ‘’ ve ‘’ eskarol ‘’ adlı iki farklı türü bulunmaktadır. En iyi türünün yaprakları kıvırcık ve buruşuktur. Keskin ve acı bir tada sahiptir. Eskarol türünün yaprakları daha sert ve kalındır. Endiv türünün tadı eskaroldan daha acıdır.

Hindiba’nın Ekim ve Yetiştirme Yöntemleri Nelerdir?

Hindibayı ilkbaharda yetiştirmek istiyorsanız, ekim işlemine toprak işlenmeye hazır olur olmaz başlayın. Havalar ısınana kadar ilkbaharda bir ekim yapın. Kış aylarında ise, sonbahar mevsiminin ilk donundan iki ay önce ekime başlayın. Kış soğuğunu yiyen ve birkaç gün hafif dona maruz kalan hindibaların tadı ilkbahardakilere göre daha lezzetli olur. İlkbaharda yetişenlerin tadı daha keskin ve acıdır.

Yaprakların yeşermesi ve büyümesini sağlamak için sulama işlemini düzenli olarak yapın. Kış aylarında toprak donarsa, toprağın üzeri kuruyuncuya kadar sulama yapmayın. Daha sonra çok hafif sulama yöntemini tercih edin. Gübre gibi organik madde bakımından zengin topraklarda yetiştirilen hindibalar ek gübreye ihtiyaç duymaz. Organik madde içeriği oldukça az olan topraklarda yetiştirilenler için ayda bir balık emülsiyonu ya da deniz yosunu eriyiği kullanabilirsiniz.

Hindiba’nın Hasat ve Depolama Yöntemleri Nelerdir?

Hindibanın dış yaprakları kullanılabilir bir büyüklüğe ulaştığında hasat işlemine başlayabilirsiniz. Bitkinin yapraklarını toplayabilir ya da gövdesi ile birlikte çıkarabilirsiniz. Hindiba yaprakları özellikle de taze iken çok lezzetli olur.

En Kaliteli Hindiba Çeşitleri Nelerdir?

  • Coral : Çok çabuk olgunlaşan eskarol tipi bir hindiba çeşididir. Geniş yapraklardan oluşan kalın bir başa sahiptir. Tazı lezzetlidir, çürümesi uzun zaman alır.
  • Sinco : Çok lezzetli eskarol tipi bir hindiba çeşididir. Yaprakları çıtır çıtır ve gevrektir, mükemmel bir lezzete sahiptir.
  • Tagli : Çabuk olgunlaşan bu hindiba çeşidinin çok hoş bir lezzeti vardır. Sıcağa ve soğuğa, nemli hava ve kuru hava gibi birçok koşula karşı dayanıklıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here