İmmobilizer arızası nasıl anlaşılır

Photo of author

By Bilgio.Net

Araçlarda bulunan immobilizer sistemi hırsızlığı önlemek amaçlı tasarlanmıştır. İmmobilizer sistemi bulunan araç, anahtarı olmayan biri tarafından çalıştırılamayacağı için hırsızlar için caydırıcı bir faktördür.

İmmobilizer sistemi nasıl çalışır ?

İmmobilizer anahtarının içinde bir transponder çipi bulunmaktadır. Anahtarı kontağa soktuğunuzda anahtar fob içindeki transponder çipi aracın immobilizer sistemine bir güvenlik kodu gönderir.

Transponder çipi

Bu güvenlik kodu immobilizer sistemindeki kodla eşleşirse, araç çalışır, aksi takdirde çalışmaz. Üretilen güvenlik kodu her seferine rastgele belirlenen bir kod olduğu için bu kodun kopyalanması hırsızlar için bir anlam taşımayacaktır.

İmmobilizer sisteminin bir kötü yanı çip hasar görürse, anahtar kaybolursa-çalınırsa yenisinin oldukça maliyetli olmasıdır.

İmmobilizer arızası nasıl anlaşılır ?

Aşağıdaki belirtiler immobilizer arızasına işaret eder.

Aracı kilitleme sorunları

Araç kapılarını uzaktan kilitlemeye çalıştığınızda kilitlenmiyorsa, kilitli kapılar açılmıyorsa, zor kilitleniyorsa immobilizer arızası olabilir.

Böyle bir durumda sorunu çözene kadar kapıları içerden kilitlemeniz, kilitli kapıyı da araba çilingirine açtırmanız gerekir.

Motorun çalışmaması

İmmobilizer arızalıysa doğal olarak arabayı çalıştıramazsınız.

Alarmın çalışmaması

İmmobilizer arızalıysa alarm da çalışmaz.

İmmobilizer arızası nasıl giderilir ?

İmmobilizer anahtarında güvenlik  kodunu araca iletmeyi sağlamak için bir pil bulunur. Pil değişince sorun çözülebilir. Değiştirirken çipe zarar vermemeye dikkat etmek gerekir.

İmmobilizer arızası transponder çipinin hasar görmesiyle de oluşmaktadır. Çip bozulduysa yeni anahtar yaptırmak gerekir.

Anahtar değil de araçtaki immobilizer sisteminde bir sorun (sensör arızası veya tellerin paslanması, temassızlık vb.) olabilir. İşten anlayan bir tamirci bunu halledebilir.

Yorum yapın