Kabakulak Nedir ? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kabakulak hastalığı daha çok okul çağındaki çocuklarda, bazen de genç yaştaki insanlarda görülür. Bu hastalık ‘’ paratis ‘’ adı verilen tükrük bezlerinin iltihaplanması ve şişmesi ile kendini gösterir. Bulaşıcı ve ateşli bir hastalık olan kabakulakta ateş 38 dereceye kadar çıkar ve hastanın kulak altındaki tükrük bezleri şişer.

Fakat bu genellikle görülen hafif kabakulak halidir. Bazen hem dilin altında hem de çene altında bulunan diğer dört tükrük bezi de iltihabı iştirak ederler ki, o zaman kabakulak hastalığı bir durum gösteriyor demektir.

kabakulak-belirtileriKabakulak Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Kabakulak hastalığının oldukça uzun bir kuluçka dönemi vardır. Bu süre iki hafta veya daha fazla sürebilir. Önceleri kırıklık ve halsizlik görülürken, ardından kulak altındaki bezler şişer ve kulakların alt meme uçları öne doğru itilir. Tükürüğü azalan hastanın ağzı kurur, işhahsızlık ve sıkıntılı bir hal aldıktan sonra ateş düşer, iyileşmeye başlar.

Kabakulak hastalığı hafif geçen bir hastalık olmasına rağmen, iki yan etkisi vardır ki, bunlar kötü sonuçlar doğurabilir. Bu kötü sonuçlar, erkeklerde husye, kızlarda ise yumurtalık ve kanın içinde bulunan pankreas guddesinin iltihaplanmasıdır. Ancak bunlar her kabakulak hastalığında görülmezler.

kabakulak-tedavisiKabakulak Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Kabakulak hastalığının özel bir tedavi şekli yoktur. Korunmanın zorluğu karşısında hastanın ayrı bir odada yatırılması ve hasta bakıcısı veyahut da daha önceden yakalanıp bağışıklık kazanmış olan kimselerin dışında başkalarıyla temas ettirilmemesi gerekir.

Çocukların üç haftalık bir zaman için yatak istirahatine alınmaları ve erkek çocukların sık sık husyelerinin kontrol ettirilmesi mutlaka sağlanmalıdır. Böyle çocukların husyelerinin askıya alınmasından büyük yararlar olduğu gibi, aynı zamanda çocukların süresi içinde aşı yaptırmakla yaşam boyu bağışıklık kazanacakları hususu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here