Karaciğerde damar yumağı bitkisel tedavisi

Photo of author

By Bilgio.Net

Vücudumuzun değişik bölgelerinde küçük yapısal bozukluklar, kistler ve hemanjiom denilen içi sıvı dolu kitle şeklinde lezyonlar olabilir. Bunlar çoğu zaman şikayete neden olmadıkları için fark edilmeleri ancak tesadüfen hastanede MR ve ultrason çekilmesi ile olur.

Karaciğerde damar yumağı şeklinde lezyonlar görülebilir. Bu damar yumakları kılcal veya toplardamarların genişlemesi, tıkanması veya yapısal formlarının bozulması neticesinde oluşur. Bu tür bir damar yumağı oluşursa vücut bu kitleyi karaciğerden ayırmak için bir zar tabakası üretir. Böylece karaciğerdeki damar yumağı vücuda bir zarar vermeden, şikayete neden olmadan yıllarca varlığını sürdürebilir.

Karaciğerdeki damar yumağı benzeri oluşumlar bir süre sonra kist haline veya iyi huylu tümöre dönüşebilirler. Eğer fazla büyük değillerse ve kişiye sıkıntı vermiyorlarsa bunlar için herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur.

Eğer çapı 5 santimetrenin üzerindeyse ve ağrı yapıyorsa cerrahi operasyon ile çıkarılır. Tıbbi tedavi bitkisel tedavi ile desteklenebilir.

Karaciğerde damar yumağı bitkisel tedavisi
Karaciğerde damar yumağı bitkisel tedavisi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu karaciğer sağlığının korunması ve bu organın toksinlerden arındırılması için maydanoz-limon kürünü tavsiye etmektedir. Bu kür karaciğeri toksinlerden temizleyerek damar yumağı, hemanjiom türü lezyonlara karşı koruma sağlar. Bunlar varsa da küçülmelerine yardımcı olur.

Maydanoz limon kürü uygulanışı

15-16 sap maydanoz blendırda çekilir. Üzerine iki yemek kaşığı miktarı limon sıkılır. Sabahları kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına içilir. Düzenli olarak her gün hazırlanıp içilir. Bu kür karaciğeri korur, karaciğer yağlanmasına da iyi gelir.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu’nun karaciğerde hemanjiom, hidatik kist ve damar yumağı türü lezyonların yok edilmesi için tavsiye ettiği kür ise lavanta kürüdür.

Lavanta kürü uygulanışı

Bir tutam kurutulmuş lavanta bir bardak kaynamakta olan suya atılır ve kabın kapağı kapalı şekilde kısık ateşte 10 dakika kaynatılır. Her gün akşam yemeğinden 2-3 saat sonra bu kür hazırlanıp içilir.

Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu kürlerin birer aylık dönemlerde uygulanmasını, biri bitince diğerine geçilmesini öneriyor. Hiçbir kürün aylar boyunca devamlı uygulanmaması gerekiyor.

Bu kürler birer ay kullandıktan sonra bir ay kırk kilit kürü diğer ay karabaş kürü uygulanabilir. Saraçoğlu ayrıca sabah ve akşam keçiboynuzu pekmezi tüketilmesini öneriyor.

Yorum yapın